BERLÍN / BRATISLAVA. Záujem o automobily s elektrickým pohonom rastie, no ich masové rozšírenie okrem vysokej ceny ovplyvňuje aj praktickosť v bežnom živote.
Vývojári už urobili kus práce, stále však čelia veľkým výzvam. V uplynulých rokoch sa inžinierom podarilo znížiť váhu batérií, náklady na ich výrobu i zvýšiť dojazd vozidiel.
No dobíjanie zatiaľ stále predstavuje veľkú prekážku pre používanie elektromobilov v bežnej premávke.
Počas tohtoročného technologického veľtrhu Cube Tech v nemeckom Berlíne predstavila spoločnosť StoreDot batériu s extrémne rýchlym dobíjaním, ktorá by mohla zmeniť pohľad na elektromobily aj u skeptikov.

Iba pár minút
StoreDot ešte v roku 2015 oznámil, že začal s vývojom nového typu akumulátora s extrémne rýchlym dobíjaním, ktoré by nemalo presiahnuť niekoľko minút. Cieľom je, aby sa nabíjanie batérie dĺžkou priblížilo k tankovaniu a tento faktor nerozhodoval už pri výbere medzi bežným a elektromobilom.
Práve pomalé dobíjanie predstavuje veľkú prekážku pre masové používanie, povedal si šéf spoločnosti Doron Myersdorf v rozhovore pre portál The Drive.
Po niekoľkoročnom vývoji teraz predstavil StoreDot batériu, ktorej nabíjanie by malo trvať iba päť minút a umožní prejsť až 480 kilometrov v závislosti od druhu vozidla.
Rýchlosť nabíjania batérie je približne 96 kilometrov dojazdu za minútu. Už za pár sekúnd sa tak dá získať energia postačujúca na bežnú prepravu v meste.
V porovnaní s technológiou, ktorú v súčasnosti ponúka Tesla, by išlo o výrazný krok vpred. Rýchlosť nabíjania automobilov Tesla, v závislosti od spôsobu či nabíjačky, sa v súčasnosti pohybuje v rozmedzí od niekoľkých desiatok do 540 kilometrov za hodinu.
Maximálna rýchlosť sa dá dosiahnuť iba cez výkonnú nabíjaciu stanicu Supercharger, ktorá nie je dostupná všade.

Nové technológie
Informácie o nových typoch batérií, ktoré vydržia dlhšie alebo sa dajú nabíjať superrýchlo, sa objavujú pravidelne, sľubovaná revolúcia sa však stále nedostavila. Výkonnejšie batérie zlyhajú často na použitých materiáloch.
Ani spoločnosť StoreDot na svojej oficiálnej stránke príliš veľa informácií neposkytuje. Uvádza, že nimi vyvíjaná batéria ponúka nielen možnosť rýchleho nabíjania, ale má aj veľkú kapacitu pre uskladnenie energie.
Izraelský startup využíva nanomateriály a patentované organické zlúčeniny, ktoré pri výrobe batérií doteraz neboli využívané. Tie umožňujú okrem iného zvýšiť výkon zariadení na ukladanie energie.
Elektrický pohon by mal zahŕňať stovky článkov, ktoré dokážu uskladniť energiu potrebnú pre maximálny dojazd.
StoreDot tvrdí, že ich batérie s rýchly dobíjaním sú aj vďaka spomínanej technológii bezpečnejšie ako klasické lítiové.
Materiály použité na ich výrobu sú menej horľavé a stabilnejšie pri vysokých teplotách. V porovnaní s Li-ion batériami sú vraj tiež ekologickejšie. Izraelčania plánujú uviesť batériu na trh do troch rokov.