Podľa novej štúdie, ktorú spoluorganizovali vedci z Coloradskej univerzity, vďaka neefektívnym testom či zlej údržbe osobné či nákladné autá, ako i autobusy po celom svete vypustia viac o 4,6 milióna ton škodlivého oxidu dusíka než povoľujú normy.
Táto štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Natur poukázala na to, že vďaka takémuto nadmernému množstvu emisií celosvetovo predčasne zomrie ročne 38-tisíc ľudí, z toho 1 100 v Spojených štátoch amerických.
Väčší problém než Dieselgate
Zistenia odhaľujú veľké nezrovnalosti medzi tým, čo vozidlá vypustia do ovzdušia počas testovania a to, čo vyprodukujú v reálnej premávke. Tento problém je dokonca závažnejší než emisná aféra Dieselgate z roku 2015.
Výskumníci hodnotili emisie, ktoré boli udávané výrobcami 30 automobilov s emisiami, ktoré reálne autá vyprodukovali. Vybrali 11 krajín, kde predaj dieselových vozidiel v roku 2015 dosiahol 80 % celkového predaja.

Medzi tieto trhy patria Austrália, Brazília, Kanada, Čína, Európska únia, India, Japonsko, Mexiko, Rusko, Južná Kórea a Spojené štáty.
Zistili, že v roku 2015 vypustili dieselové vozidlá 13,1 milióna ton oxidu dusíka. Ak by emisie plnili štandardy, vozidlá by vypustili do ovzdušia približne 8,6 milióna ton oxidu dusíka.
Až 76% z celkového nadmerného množstva emisií vyprodukovali ťažké nákladné automobily ako kamióny či autobusy.
Obetí bude pribúdať
V Číne evidujú ročne 31 400 prípadov úmrtí spôsobených znečistením z naftových motorov, pričom 10 700 z týchto úmrtí súvisí s nadmernými emisiami dusíka nad rámec certifikačných limitov.
V Európe, kde sú bežné motorové vozidlá s naftovým motorom, je ročne 28 500 úmrtí spôsobených znečistením súvisiacim s naftovým motorom, pričom 11 500 z týchto úmrtí súvisí s nadmernými emisiami.

Štúdia predpokladá, že do roku 2040 zomrie každoročne predčasne 183 600 ľudí, kvôli nadmerným emisiám oxidu dusíka, ak vlády nezačnú konať.