LONDÝN, BRATISLAVA. Prepojenie medzi valcami a ventilmi motora je poslednou mechanickou súčasťou motora - a možno už čoskoro bude minulosťou.
Rozvodové remene a reťaze, ktoré na základe pohybu valcov otvárajú nasávacie a výfukové ventily, chce britská firma Camcon Automotive nahradiť elektronickým riadením ventilov.
Camcon tvrdí, že elektronické riadenie pomôže zvýšiť výkon a hlavne zlepšiť spotrebu benzínových motorov na úroveň naftových.
Týka sa to pohonných jednotiek pracujúcich samostatne, ako aj v hybridných systémoch s elektromotormi.
Rozvodové remene a reťaze doteraz spájali kľukový a vačkový hriadeľ, čím zabezpečili správne časovanie otvárania ventilov. V nasávacom takte sú otvorené nasávacie ventily, vo výfukovom výfukové.
Rozvody však neumožňujú ventily regulovať presnejšie - všetky sa musia otvoriť naraz a na rovnako dlhý čas.

Benziňák s naftovou spotrebou
Camcon šesť rokov vyvíja technológiu IVA (Inteligent Valve Actuation). IVA nahrádza klasický vačkový hriadeľ elektronickým ovládaním ventilov nad valcami.
Britská spoločnosť o IVA hovorí, že vďaka elektronike dokáže ovládať samostatne každý ventil - a to výšku zdvihu (veľkosť otvorenia) aj čas, na ktorý sa otvorí.
To znamená, že na voľnobehu alebo pri nízkej záťaži sa ventily môžu otvoriť len čiastočne - dokonca viackrát počas nasávania. A keď vodič vyžaduje vysoký výkon, IVA bude ventily otvárať naplno, aby sa do valcov dostalo čo najviac benzínu.
Technológia IVA je od začiatku navrhnutá tak, aby fungovala s motormi, ktoré sú dnes bežne na trhu - a elektronická hlava valcov môže byať dokonca kompaktnejšia, ako hlava s vačkovými hriadeľmi.
Inžinieri z firmy Camcon hovoria o poklese emsií CO2 (a spotreby paliva) o 15 až 20 percent, zároveň elektronika pomôže zvýšiť výkon a zlepšiť ovládateľnosť auta.
Samostatné ovládanie ventilov napríklad umožní celkom vypnúť niekoľko valcov. Vo štvorvalcovom motore sa tak budú môcť pri nízkej záťaži otvárať ventily len v dvoch valcoch.
Motor s elektronicky ovládanými ventilmi by tak mohol dosiahnuť spotrebu naftových motorov a zároveň spĺňať aj tie najprísnejšie emisné normy pre benzínové motory.

Elektronika dostane z litra až 250 koní
Technológiu podobnú IVA vyvíja aj švédska automobilka Koenigsegg, ktorá je známa hlavne pre svoje tisíckoňové superšporty ako Agera a Regera.
Koenigsegg v spolupráci s čínskou automobilkou Qoros predstavil minulý rok koncept Qamfree, ktorý je vybavený pneumaticky ovládaným zdvihom ventilov. 1,6-litrový štvorvalec v Qamfree má výkon 400 koní.
Zjednodušenú verziu systému, ktorý síce využíva rozvody, ale umožňuje precíznejšie regulovať otváranie nasávacích ventilov, používa Fiat pod názvom MultiAir od roku 2009.