V letných mesiacoch čoraz viac ľudí miesto autá sedlá motorky, skútre, bicykle a rôzne iné vozidlá - či už na rekreáciu, alebo na dochádzanie do práce. Ich zvýšený pohyb vidno nielen na cyklotrasách, ale aj v uliciach miest.
Aj pred bizniscentrami a v uliciach miest čoraz častejšie stretávame odparkované jednostopé vozidlá.
Na niektoré motocykle - a dokonca aj iné vozidlá - vám pritom stačí "klasický" vodičský preukaz skupiny B na autá do 3,5 tony.
Pripravili sme prehľad všetkého, na čom môžete jazdiť s takýmto vodičákom.
Kategórie a skupiny vozidiel
Kým sa pustíme do rozoberania jednotlivých druhov, musíme vysvetliť zmätok medzi skupinami vozidiel a ich kategóriami.
- Kategórie vozidiel určujú nariadenia Európskej únie podľa ich technických požiadaviek. Ide teda o rozdelenie vozidiel podľa ich technických vlastností - veľkosti, váhy, nosnosti, počtu kolies a podobne. Pre rôzne kategórie platia napríklad rôzne predpisy na bezpečnostné prvky či osvetlenie.
- Slovenské zákony rozdeľujú tie isté vozidlá do skupín, hlavne pre účely vodičských oprávnení. Skupiny sa čiastočne, ale nie úplne prekrývajú s kategóriami - napríklad s vodičským preukazom skupiny B môžete jazdiť s vozidlami kategórie M1 (osobné autá do 3,5 tony) aj N1 (nákladné autá do 3,5 t.), dokonca aj s niektorými vozidlami iných kategórií.
Rozdiely v klasifikácii sa prejavujú hlavne pri kategórií L, kam patria všetky dvoj- a trojkolesové vozidlá a niektoré štvorkolky.
Vodičský preukaz na skúter do 125 cm3
Kto má vodičský preukaz skupiny B dlhšie ako dva roky, môže začať jazdiť aj na skútri - vozidle skupiny A1. Nie však na hocijakom - skúter na vodičák skupiny B musí spĺňať tieto podmienky:
- Objem motora do 125 cm3,
- výkon maximálne 11 kW,
- automatická prevodovka.
Oprávnenie viesť motorky platí pre slovenských vodičov len na území Slovenska.
Na motorku s väčším objemom, vyšším výkonom, manuálnou prevodovkou alebo jazdu v zahraničí už potrebujete absolvovať autoškolu.

Vodičský preukaz na štvorkolku
To, aký vodičský preukaz potrebujete na štvorkolku, závisí od jej parametrov.
Štvorkolky s objemom motora do 50 cm3 a maximálnou rýchlosťou do 45 kilometrov za hodinu môžete šoférovať s vodičským oprávnením na skupinu AM. Ten môžete získať už od 15 rokov, skúšku tvorí test z dopravných predpisov aj praktická časť - jazda na cvičisku aj v premávke.

Švorkolky s objemom motora nad 50 cm3, maximálnou rýchlosťou nad 45 kilometrov za hodinu a váhou do 550 kilogramov môžete šoférovať s vodičským oprávnením na skupinu B1. Autoškola na skupinu B1 sa obvykle nerobí samostatne, oprávnenie na skupinu B1 dostanete automaticky ako súčasť oprávnenia na skupinu B - autá do 3,5 tony.
Na štvorkolky s hmotnosťou nad 550 kilogramov potrebujete vodičské oprávnenie skupiny B.
Keďže vodičské oprávnenie na skupiny AM a B1 je súčasťou klasického vodičáku na autá, môžete s ním jazdiť na štvorkolkách všetkých veľkostí bez obmedzenia objemu motora, maximálnej rýchlosti či váhy.
Traktor, malotraktor na vodičský preukaz B
Od roku 2016 môžete s vodičským preukazom na autá šoférovať aj motorové vozidlá skupiny T - poľnohospodárske traktory a lesné traktory, ako aj iné zvláštne motorové vozidlá. Jedinou podmienkou je, že v takom prípade nesmie najväčšia prípustná hmotnosť traktoru alebo najväčšia prípustná hmotnosť traktoru vrátane prívesu presiahnuť 3,5 tony.
Prívesné vozíky - do 750 kg aj nad 750 kg
Za autom, ale aj traktorom si môžete ťahať prívesný vozík. Od toho, či má prívesný vozík najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť do 750 kilogramov, alebo nad 750 kilogramov sa odvíja celková maximálna povolená hmotnosť súpravy.
Tú vypočítate tak, že spočítate maximálnu celkovú prípustnú hmotnosť prívesného vozíka a ťahajúceho auta podľa údajov z technického preukazu.
Max. hmotnosť prívesného vozíka | Max. hmotnosť celej súpravy | |
---|---|---|
VP sk. B | Do 750 kg | Do 4250 kg |
VP sk. B | Nad 750 kg | Do 3500 kg |
Ak chcete ťahať ťažší príves - loď či veľký karavan - máte dve možnosti. Buď absolvujete v autoškole osobitný výcvik alebo osobitnú skúšku, aby ste získali takzvané vodičské oprávnenie skupiny B s harmonizačným kódom "96".
Druhou možnosťou je absolvovať v autoškole výcvik na skupinu E - prívesy do 3,5 tony.
Max. hmotnosť prívesného vozíka | Max. hmotnosť celej súpravy | |
---|---|---|
VP sk. B 96 | Nad 750 kg | Do 4250 kg |
VP sk. B+E | Do 3500 kg | Do 7000 kg |
Ak ťaháte príves za traktorom, nesmie celková hmotnosť presiahnuť 3 500 kilogramov.

Vodičský preukaz na nákladné autá
S vodičským preukazom skupiny B môžete šoférovať všetky druhy nákladných áut - dodávky, pickupy, valníky a podobne - za predpokladu, že ich maximálna celková hmotnosť nepresahuje 3,5 tony.
Nezáleží na počte náprav či zdvojenej zadnej náprave, rozhodujúca je len maximálna hmotnosť.
Nemotorové vozidlá
Okrem motorových vozidiel môžete, samozrejme, jazdiť aj na rôznych nemotorových vozidlách. Ide o bicykle, elektrobicykle, kolobežky, skateboardy či takzvané samovyvažovacie vozidlá.
Do skupiny samovyvažovacích vozidiel patria hoverboardy či vozidlá Segway. Poháňajú ich elektromotory, ovládajú sa nakláňaním tela.
Od roku 2016 smú na samovyvažovacom vozidle jazdiť len tí, ktorí majú viac ako 15 rokov. Sú tiež povinní nosiť riadne upevnenú ochrannú prilbu a reflexné prvky alebo reflexný odev.
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke:
§ 76 Rozsah a členenie skupín vodičského oprávnenia, odsek (7)
Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje:
- viesť motorové vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a B1;
- jazdnú súpravu podľa § 75 ods. 7 písm. b), ktorej najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg a nepresahuje 4 250 kg, oprávňuje viesť len vodičské oprávnenie skupiny B s príslušným harmonizovaným kódom, ktoré možno udeliť po absolvovaní osobitného výcviku v autoškole alebo po zložení osobitnej skúšky z vedenia motorového vozidla.
- Vodičské oprávnenie skupiny B po dvoch rokoch od jeho udelenia oprávňuje viesť aj motorové vozidlá skupiny A1 s automatickou prevodovkou, a to len na území Slovenskej republiky.
- Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť na území Slovenskej republiky aj motorové vozidlá skupiny T, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a jazdnú súpravu pozostávajúcu z motorového vozidla skupiny T a prípojného vozidla za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg.