PALO ALTO, BRATISLAVA. Teslu bude po novom učiť šoférovať Slovák. Za umelú inteligenciu a rozpoznávanie obrazu systému Autopilot amerických elektromobilov bude zodpovedať Andrej Karpathy.
Na pozícii Director of AI and Autopilot Vision bude Karpathy priamym podriadeným Elona Muska, zakladateľa a riaditeľa Tesly. Spolupracovať bude aj s Jimom Kellerom, riaditeľom softvéru a hardvéru systému Autopilot. Oznámil to v piatok 23. júna web Techcrunch.

Naučil počítač rozpoznať mačku
Karpathy bol výskumným pracovníkom v neziskovej organizácii OpenAI, ktorú sponzoruje Elon Musk. Absolvent doktorátu z počítačového rozpoznávania obrazu na Stanfordskej univerzite, má bohaté zázemie v odboroch súvisiacich s umelou inteligenciou.
Na poprednej univerzite v Kalifornii prednášal o strojovom učení, ako svoju dizertačnú prácu vytvoril systém na základe neurónových sietí, ktorý dokázal rozpoznať rôzne konkrétne predmety na obrázku a pomenovať ich v hovorovom jazyku.

Systém funguje aj spätne. Dokáže pochopiť výraz, napríklad, "biele tenisky" a nájsť biele tenisky na obrázku.
Autopilot nešoféruje sám. Zatiaľ
Systém Autopilot je poloautonómny asistenčný systém, ktorý má vodičovi pomáhať so šoférovaním. Tvoria ho dva menšie funkčné celky - Autosteer a TACC.
Autosteer udržiava auto v jazdných pruhoch a na rozdiel od ďalších systémov je špecifický pre Teslu. TACC čiže Tesla Adaptive Cruise Control je adaptívny tempomat, ktorý udržiava rýchlosť a vzdialenosť od auta idúceho pred Teslou.
Okrem týchto systémov Tesla sleduje dianie na ceste pred sebou a v prípade hroziacej kolízie najprv upozorní vodiča (systém s nazýva FCW čiže Forward Collision Warning) a dokáže aj núdzovo zabrzdiť. (AEB čiže automatic emergency braking).
Od septembra minulého roka používajú elektromobily Tesla ako hlavný rozpoznávací senzor radar. Elon Musk vtedy na blogu automobilky napísal, že vďaka signálu, ktorý sa odráža od zeme, uvidí Tesla pristávajúce UFO ešte skôr, ako auto pred ňou.

Smrteľná nehoda Tesly je vyšetrená
Tesla stále nazýva Autopilot len "poloautonómnym" či "asistenčným" systémom, a to aj napriek tomu, že Autopilot je schopný šoférovať auto po diaľnici nepretržite dlho. Na rozdiel od áut iných značiek s podobnou výbavou sa Autopilot ani po viacnásobnom upozornení vodiča nevypne.
V súčasnosti vyrábané Tesly však už majú podľa Muska všetok hardvér potrebný na plne autonómne riadenie, kedy auto bude viesť softvér bez zásahu vodiča.
Od pôvodne veľmi ambicíóznych vyhlásení o schopnostiach systému musela Tesla ustúpiť po máji minulého roku, kedy Tesla s aktivovaným Autopilotom havarovala a jej šofér na mieste zahynul.
Tesla so systémom Autopilot vtedy narazila do návesu kamióna. Podľa údajov automobilky systém vyhodnotil bielu bočnú stranu návesu ako zavesené dopravné značenie a myslel si, že auto pod značením môže prejsť.
Tento týždeň ukončené vyšetrovanie ukázalo, že na vine bol vodič Tesly, ktorý opakované upozornenia Autopilota ignoroval a nevenoval sa šoférovaniu.
