Pred dovolenkou často musíme stihnúť množstvo vecí. Od dokončenia pracovných povinností, až po balenie všetkého, čo by nám na vytúženom odpočinku nemalo chýbať.
Pri všetkom zhone ale často zabúdame na dostatočný spánok.

Dospelý človek by pritom mal pre dosiahnutie ideálneho oddychu prespať sedem až deväť hodín denne bez prerušenia. Ak sa tak nestane, za volantom nám hrozí únava a mikrospánok. Ako sa im počas cesty vyvarovať?
Základom je samozrejme nepodceňovať dostatočný spánok. Ak sa tak už ale z nejakého dôvodu stane, netreba čakať, kým sa dostavia prvé príznaky mikrospánku a radšej im treba včas predchádzať.
Ponúkame výber osvedčených rád, ktoré vám na cestách môžu pomôcť doraziť šťastne do cieľa.

Správne načasovanie
Pokiaľ máte tú možnosť, načasujte si dlhšiu cestu tak, aby bola čo najpríjemnejšia. Nejde pritom len o vyhnutie sa dopravnej špičke, ale aj časovanie podľa toho, kedy máte cez deň najviac energie.
Vo všeobecnosti sa napríklad neodporúča cestovať medzi polnocou a skorým ránom, pretože v tom čase je naše telo zvyknuté odpočívať a rastie tak riziko mikrospánku. Na dlhšie cestovanie je tiež vhodné si vyčleniť dostatočne veľkú časovú rezervu a nájsť si priestor aj na pravidelné prestávky.
Nie je vhodné šoférovať viac ako 800 kilometrov na jeden záťah, pretože koncentrácia pri takých vzdialenostiach už značne klesá.


Dostatok energie
Naše telo potrebuje počas cesty dostatok energie, preto príde vhod sa dobre najesť a napiť. S jedlom to ale netreba ani preháňať a je lepšie zvoliť radšej menšie, ale častejšie porcie ľahšej stravy. Ideálne je ovocie alebo sendvič.
Energiu môžeme priebežne doplniť aj niečím menším pod zub, čo obsahuje približne 100 kalórií a výrazne túto hodnotu neprevyšuje. V praxi to znamená, že vám na doplnenie energie stačí zjesť polovicu tyčinky Snickers.
Únavu zaženú aj energetické nápoje, zelený čaj alebo káva. Treba si ale dávať pozor, pretože efekt je v tomto prípade iba krátkodobý.
Dobrú službu urobia aj žuvačky. Ich prežúvaním zamestnáte čeľuste a zlepší sa tak vaša koncentrácia. Žuvačky by ale mali byť bez cukru, pretože inak vedú skôr k opačnému efektu. Pomôcť môže aj doplnenie vitamínov B a C, ktoré ale treba užiť s dostatočným časovým predstihom.
Netreba zabúdať ani na dodržiavanie pitného režimu. Častejšia potreba navštíviť toaletu je síce otravná, ale môžeme ju vnímať ako ideálnu príležitosť si urobiť pauzu na odpočívadle.


Nešoférujte osamote, v tichu a v teple
Dobrým spôsobom ako predísť únave, je aj počúvanie hudby. Určite preberie zvýšená hlasitosť pri niekoľkých obľúbených skladbách. Treba ale pripomenúť, že hlasná hudba je vhodná len ako krátkodobé riešenie na rýchle prebratie sa.
Ak je taká možnosť, necestujte úplne sami. Cesta vám vo dvojici ubehne rýchlejšie a vedľa sediaca osoba vás udržiava bdelých, ideálne sa s vami vymení pri šoférovaní. Vhodným spoločníkom môže byť aj audiokniha. Jej počúvanie vás opäť núti sa sústrediť.
Posledným, často účinným tipom, je zníženie teploty v aute. Chladný vzduch nás preberie a spolu s prísunom čerstvého vzduchu sa mozog okysličuje a je opäť schopný sa lepšie sústrediť. Opäť ale platí, že všetkého veľa škodí, preto to s klimatizáciou veľmi nepreháňajte.
Ak už ale nič z vyššie uvedených tipov nepomáha a únava je silnejšia, bez hanby zastavte na najbližšom odpočívadle a zdriemnite si v aute aspoň na 20 minút. Krátky, intenzívny spánok vám dodá novú energiu opäť vyraziť na cesty.
