Niekedy sa môže stať, že rôzne automobilky nám ponúkajú v podstate rovnaké autá. Proces, kedy si každý výrobca dá na identický produkt svoje logo a predáva ho ako odlišný, nie je vo svete automobilov ničím novým.
V angličtine sa väčšinou označuje výrazmi rebadging alebo badge engineering. Prvý prípad sa dá preložiť ako preznačenie automobilu. V druhom prípade ide skôr o ironické označenie, keďže toho „engineeringu“, teda inžinierstva, sa veľa nedeje.
Dôvod pre takéto preznačovanie je jednoduchý - úspora nákladov vďaka veľkovýrobe (v angličtine economies of scale). Čím viac áut továreň vyrába (v rámci svojich kapacít), tým sú náklady na výrobu jedného auta nižšie.
Suzuki sa napríklad oplatí viac vyrábať ročne 60 000 áut a tretinu predať Fiatu, než vyrábať len 40 000 kusov a predávať všetky pod svojou značkou.
A prečo nie je Fiat drahší ako Suzuki? Výrobca áut ďalším značkám tieto autá predáva s minimálnou maržou, takmer za výrobné náklady. Ušetrí totiž na nákladoch za distribúciu, predaj a marketing, ktoré znáša ten, kto auto predáva.

Zámena loga má storočnú históriu
Prvý prípad sa vyskytol už v roku 1917, kedy automobilka Texan používala karosérie Elcar, neskôr v 1926 sa automobily Ajax preznačovali na Nash, čo je pravdepodobne prvý prípad úplne identického produktu s rozdielnou značkou.
Dnes sa s týmto fenoménom stretávame hlavne v prípadoch, kedy sa autá predávajú pod rôznymi značkami na rôznych trhoch. Každý model Oplu sa s pravostranným riadením predáva v Spojenom Kráľovstve ako Vauxhall, a to z historických dôvodov.
Niekedy sa aj u nás stretneme s rovnakým autom v ponuke rôznych výrobcov. V nasledujúcom zozname nájdete prehľad najčastejších alebo najznámejších príkladov týchto vozidiel.
Peugeot 107 / Citroen C1 / Toyota Aygo



Trojica mestských autíčok je jedným z najčastejších príkladov na našich cestách. Je výsledkom spolupráce koncernu PSA a Toyota, vyrába sa v spoločnej fabrike v českom Kolíne. Projekt s cieľom vyvinúť malé mestské auto sa pôvodne volal B-Zero.