SME

Európu čaká dopravne najťažší víkend celého leta

Kto môže, nech si cestu odloží, hovoria autokluby.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Tibor Somogyi)

BERLÍN. S niekoľko hodinovými kolónami a vypätou dopravnou situáciou musia počítať Európania, ktorí sa tento víkend vydajú na cestu k Jadranskému moru.

Najväčšie problémy sa očakávajú na hlavných ťahoch cez Rakúsko, Slovinsko a Maďarsko do Chorvátska. Autokluby preto odporúčajú s cestou počkať na utorok alebo stredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecký autoklub ADAC varuje pred tým, čo vodičov čaká. "Ostaňte doma, ak nie je nevyhnutné, aby ste dovolenku začali teraz. Zápchy sa môžu tento víkend vyhrotiť," konštatuje autoklub na svojom webe.

SkryťVypnúť reklamu

Už minulý víkend sa motoristom zo strednej Európy mohla kvôli kolónam predĺžiť cesta na juh až o sedem hodín.

Prečítajte si tiež: Cesta autom do Chorvátska 2017 Čítajte 

Zdržíte sa v okolí miest a mýtnych brán

Dopravné komplikácie sa očakávajú v Slovinsku, a to hlavne na diaľnici A2, ktorá ide z Ľubľany smerom na chorvátsky Záhreb, alebo na ceste E59 vedúcej od rakúskych hraníc cez Maribor k hraniciam s Chorvátskom.

Zápchy sa nevyhnú ani ceste E61 a diaľnici A1, ktoré tvoria spojnicu medzi Rakúskom, Ľubľanou a slovinským prístavným mestom Koper.

Dovolenkári sa môžu zdržať aj na hraniciach Maďarska a Slovinska s Chorvátskom.

Tam sa stále kontroluje totožnosť cestujúcich, pretože Chorvátsko zatiaľ nie je súčasťou Schengenského priestoru bez hraničných kontrol.

K problematickým úsekom v Chorvátsku budú patriť hlavne miesta pred diaľničnými mýtnymi bránami, kde sa často tvoria zápchy.

SkryťVypnúť reklamu

Autoklub ADAC očakáva komplikácie predovšetkým na diaľnici A1, ktorá spája Záhreb, Zadar a Split, alebo na ceste z talianskeho Terstu do Puly či Rijeky.

Zápchy sa však nevyhnú ani spojnici medzi Záhrebom a Rijekou alebo komunikáciami vedúcimi pozdĺž pobrežia a v okolí Plitvických jazier.

V Nemecku začínajú prázdniny

Dopravnú situáciu nasledujúci víkend neuľahčia ani začínajúce školské prázdniny v niektorých spolkových krajinách Nemecka. Na juh ale budú smerovať obyvatelia všetkých spolkových krajín, iní sa budú z dovoleniek vracať.

Zápchy očakáva autoklub ADAC na veľkej časti nemeckých diaľníc. Upchaté by mali byť podľa jeho prognózy časti diaľnice A9 z Berlína cez Norimberg do Mníchova, mestské okruhy v Berlíne aj Mníchove či diaľnica A81 zo Stuttgartu do juhonemeckého Singenu, ktorý leží pri hraniciach so Švajčiarskom.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší európsky autoklub ale varuje aj pred zápchami v ďalších krajinách. V Rakúsku očakáva komplikácie na diaľnici A10 smerujúcej zo Salzburgu k hraniciam so Slovinskom alebo diaľnici A1 medzi Linzom a Viedňou.

Rakúsky automotoklub ÖAMTC tiež avizuje zápchy na diaľnici medzi Linzom a Grazom, ktorú často využívajú českí vodiči. Problémy sa nevyhnú ani talianskym diaľniciam - A22, ktorá vedie cez alpský Brennerský priesmyk a A23 na východe Talianska, ktorá smeruje k severnému Jadranu.

Prečítajte si tiež: Čo robiť, keď zastanete v kolóne na diaľnici Čítajte 

K zápcham prispeje aj Formula 1

Český poskytovateľ asistenčných služieb ÚAMK pripomína, že cez víkend sa koná Veľká cena Maďarska - Formuly 1 budú súťažiť na maďarskom Hungaroringu.

Na okruh budú smerovať tisíce fanúšikov z okolitých krajín, takže ich cesty sa budú pretínať s davmi turistov mieriacimi na juh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šéf ÚAMK Oldřich Vaníček preto vyzýva: "Kto môže, nech prehodnotí svoje plány a v piatok a v sobotu nech vôbec nevyráža na cesty. Doprava bude kritická," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 524
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 509
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 169
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 473
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 313
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 266
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu