
Zákon o cestnej premávke používa pojmy "zastavenie" a "zastavenie vozidla" na dva odlišné javy. Môže to pôsobiť mätúco, v zákone aj ďalších predpisoch sú, našťastie, vždy použité správne.
Výklad týchto pojmov nájdeme v druhom paragrafe zákona:
Zákon 8/2009 Z. z., § 2 Vymedzenie základných pojmov
Zastavením sa rozumie uvedenie vozidla do pokoja na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie prepravovaných osôb alebo na urýchlené naloženie alebo na zloženie nákladu.
Zastavením vozidla sa rozumie prerušenie jazdy z dôvodu nezávislého od vôle vodiča.
A pre úplnosť - Státím sa rozumie uvedenie vozidla do pokoja na dlhšie, ako je čas dovolený na zastavenie.
O "zastavenie vozidla" ide vždy, keď si to vynútia vonkajšie okolnosti. Vodič zastavuje vozidlo napríklad na stopke, na červenej na semafore, keď dáva prednosť, keď púšťa chodcov po prechode alebo keď sa pred ním stane dopravná nehoda a vodič ju nemá ako obísť.
Za zastavenie vozidla preto nemôže vodič ani dostať pokutu - zastavil vozidlo, pretože musel.
O zastavenie (bez prívlastku) ide vždy, keď sa vodič rozhodne zastaviť - aby naložil alebo vyložil náklad alebo pasažierov. Státím sa rozumie dlhšie zotrvanie na mieste - čakanie v naštartovanom aute či parkovanie.
Za zastavenie tam, kde je zákaz zastavenia (a za státie v zákaze státia) môže dostať vodič pokutu 30 až 50 eur, v osobitných prípadoch ako je zastavenie a státie na železničnom priecestí až do 150 eur.
Zákaz zastavenia či státia dokonca nezruší ani zapnutie všetkých smeroviek.
