BRATISLAVA. Kto už zažil prietrž mračien počas stanovania, vie, že nejde o nič príjemné. Mokré veci sa s vami - úplne doslovne - vlečú ešte dlho po tom, ako dážď odznie.
Zrážky sú hlásené aj na nasledujúcu sobotu, keď sa na piešťanskom letisku koná festival Grape. Ak vás zastihnú, odporúčame prenocovať v aute.
Prinášame zoznam základných rád, ako sa na nocľah v aute pripraviť.
Vyberte si lokalitu
Na festivalovom parkovisku si, pochopiteľne, nemôžete príliš vyberať, kde zaparkujete. Môžete sa pokúsiť zájsť až na kraj, ďalej od hlavnej uličky.
Ak však nocujete niekde inde, lokalita má veľký vplyv na to, ako sa vyspíte.
Hľadajte miesto, ktoré nie je úplne frekventované, ale nie je to ani opustená divočina. Ideálne sú vzdialené kraje veľkých parkovísk, napríklad pred hypermarketmi, prípadne tiché vilové štvrte.
Vyberte si miesto na rovine, nie v kopci. Najlepšie je zaparkovať tak, aby vás ráno nezobudilo pražiace slnko - v tieni pod stromami alebo medzi budovami - ani mestský ruch.
Nájdite si vhodnú polohu
Vopred vyskúšajte, ako sa vám v aute napohodlnejšie spí. Na predných sedadlách? Na zadnej lavici? Pri hatchbackoch a kombi odporúčame sklopiť zadné sedadlá a prespať v kufri.
Predné sedačky posuňte čo najviac dopredu a priestor za nimi vyplňte batožinou, aby vám doň nepadala hlava. Vzniknutý priestor zakryte niečím mäkkým - nafukovačkou, karimatkou, dekou. Skutočne luxusným riešením je matrac z dvojpostele, ktorý vyrežete presne do tvaru kufra.
Zabezpečte vetranie
Najväčším problémom nocovania v aute je - ako zabezpečiť vetranie? Stan je aspoň ako-tak priedušný, no v aute sa rýchlo hromadí vlhký, vydýchaný vzduch (príhody o zvnútra zarosených oknách nie sú ojedinelé).
Všetky okná preto pootvorte na mierne štrbiny - v daždi im navyše môžete vytvoriť striešku tým, že do dverí privriete igelitovú tašku, cez ktorú vám nenaprší do postele.
Ak sa v noci zobudíte na zimu alebo vydýchaný vzduch, naštartujte a zapnite kúrenie alebo klimatizáciu. Pri státí má motor spotrebu do dvoch litrov paliva na hodinu, čo nie je veľmi veľa - napriek tomu je dobrý nápad sa tesne pred príchodom na festival zastaviť na čerpacej stanici.
Ak máte staršie auto s netesniacim výfukom, motor radšej nezapínajte, hrozí, že by ste sa udusili.

Zamknite sa
Nezabudnite sa pred spaním v aute zvnútra zamknúť a kľúč odložiť na miesto, kde ho ráno nájdete. Nechcete predsa, aby sa vám do auta niekto v noci vkradol.
Ráno vysušte auto
Napriek všetkým opatreniam sa ráno zobudíte spotení, v odporne vlhkom aute s vydýchaným vzduchom. Z človeka sa vody vyparuje až-až.
Aby vám auto ani veci v ňom nezatuchli, treba ho čo najskôr vyvetrať. Keď vyrážate na ďalšiu cestu, zapnite klimatizáciu a otvorte okná, aby sa čo najrýchlejšie vymenil vzduch v kabíne.
Pár minút predtým, než zastanete, vypnite klimatizáciu a nechajte zapnutý len ventilátor. Vyženiete tak skondenzovanú vodu z vetracieho systému a zabránite, aby sa v ňom usadili huby, plesne či baktérie.
Čo by vám nemalo chýbať vo výbave?
Invertor. Invertor je súčiastka, ktorú pripojíte do 12-voltovej zásuvky (autozapaľovača) a do nej si môžete zastrčiť klasické 230-voltové spotrebiče. Invertory utiahnu napríklad nabíjačky na notebooky či fotoaparáty.
Powerbanka. Chcete si dobiť mobil či tablet? Namiesto invertora môžete využiť klasickú prenosnú baterku.
Štuple do uší. Ak sa ľahko budíte pri každom zvuku, riešenie je jednoduché a lacné.
Slnečná clona na predné okno. Clona z materiálu, ktorý odráža slnečné lúče, zabráni prehriatiu auta - aj zvedavým pohľadom. Pre podobný efekt si do dverí môžete privrieť plachtu, uterák či tričko.
Štartovacie káble. Spíte na festivale v aute alebo zabúdate zhasnúť svetlá? Pobaľte si štartovacie káble, aby ste mohli z festivalu odísť aj keď zistíte, že máte vybitú baterku. Prípadne s nimi môžete poskytnúť pomoc niekomu inému.
Plná nádrž paliva. Pri príjazde na festival a odchode z neho vás čaká pomalého posúvanie sa v zápche. Radšej neriskujte a pred príchodom na letisko dotankujte, aby sa vám benzín či nafta neminuli pri posúvaní v zápche alebo počas nočného klimatizovania.