Týždeň pred premiérou na akcii Pebble Beach Coucours d'Elegance sa objavili prvé fotografie konceptu Prototype 9. Je predstavou japonskej automobilky ako by mohlo vyzerať ich pretekárske auto v tridsiatych rokoch.
Nie je žiadnou novinkou, že automobilka vytvorí prototyp inšpirovaný svojou závodnou históriou, značka Infiniti však nemá ešte ani tridsať rokov. Vznikla až v roku 1989 ako prémiová divízia Nissanu.
Auto zo stodoly
"Stále snívame o budúcnosti, tentokrát sme snívali o minulosti" vyjadril sa k inšpirácii za týmto vozidlom šéfdizajnér Infiniti Alfonso Albaisa.
Príbeh tohto auta začal otázkou, ktorú Albaisa dostal od amerického marketingového oddelenia Infiniti. Tých zaujímalo, ako by mohlo vyzerať staré pretekárske auto Infiniti, ktoré sa roky skrývalo v stodole na japonskom vidieku.
Očakávali, že výsledkom budú skice, možno model, určite nie fungujúci prototyp. O zaujímavom projekte sa však dozvedeli manažéri z továrne Nissan v japonskej Oppame a rozhodli sa Prototype 9 vyrobiť.
Keďže Nissan stále zaúča ľudí aj na tradičné metódy ručnej výroby áut, vyskladali tím tých najlepších remeselníkov. Onedlho už na aute pracovali tri najväčšie oddelenia Nissanu.
Minulosť a budúcnosť sa v tomto aute stretávajú naozaj extrémnym spôsobom. Karoséria je vyrobená z hliníka, zadná časť bola tvarovaná ručne podľa formy z laserom rezanej ocele, tvarovanie kapoty dostali na starosti roboty.

Jazda je o zážitku, nie o číslach
Celý prototyp váži iba 890 kilogramov a poháňa ho elektrický systém s výkonom 150 koní, podobný nájdeme v blížiacom sa novom Nissane Leaf. 30 kWh batéria údajne stačí na 20 minút intenzívnej jazdy na okruhu.
Vďaka nízkej hmotnosti zrýchli na stovku približne za 5,5 sekundy. Na dnešné pomery to nie je veľmi zaujímavé číslo, no jazda s týmto autom určite nebude nudná.
Vodič bude mať plné ruky práce, keďže o kontakt s povrchom vozovky sa starajú úzke pneumatiky obuté na 19-palcových vypletaných kolesách. Na odpruženie sú použité listové pružiny v kombinácii s elektronicky ovládanými tlmičmi.
Aj keď to vyzerá, že za kolesami sa nachádzajú staromódne bubnové brzdy, pod krytmi sa skrývajú moderné kotúče. Posilňovač riadenia by ste však hľadali márne.

Vďaka jednoduchému a kompaktnému elektrickému pohonu sa podobné autá v budúcnosti môžu do malosériovej produkcie dostať oveľa jednoduchšie, čo je pre nadšencov zábleskom nádeje v budúcnosti plnej nudných autonómnych vozidiel.
Z jednoduchého nápadu sa tak nakoniec vykľul zaujímavý projekt, ktorý nám ukazuje, že prototypy nie sú iba o najnovších technológiach či najlepších číslach na papieri.