Vodičov nepoužívajúcich smerovky na našich cestách stretávame, žiaľ, veľmi často. Najčastejším argumentom je pohodlie (lenivosť), no zaujímavé je pozrieť sa aj na ekonomickú stránku veci.
Používanie smeroviek vás ročne stojí menej ako 50 centov, pri LED smerovkách je to menej ako 10 centov. Vyplýva to z výpočtov uvedených vo videu nižšie.
Prepočet vychádza z toho, koľko energie spotrebujú smerovky počas svietenia a toho, koľko stoja pohonné hmoty potrebné na vyrobenie tej energie. Na to, aby halogénové smerovky svietili päť sekúnd, spáli motor približne 0,00005 litra paliva, pri smerovkách z LED diód, ktoré sú úspornejšie ako bežné žiarovky, je to menej ako 0,00001 litra.

Ak používate auto každý deň a smerovku dáte dvadsať ráz denne na päť sekúnd, pri cene paliva 1,25 eura za liter stojí používanie smeroviek 46 centov ročne. S LED diódami za používanie smeroviek zaplatíte menej ako 8 centov ročne.
Pre porovnanie, pätnásť minút státia so zapnutými všetkými smerovkami stojí asi štyri centy. K tomu ešte treba pripočítať spotrebu naštartovaného motora na voľnobehu, ktorá sa pohybuje okolo jedného až dvoch litrov za hodinu.
Zákon o cestnej premávke:
Vodič je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy:
- Pred a počas odbočovania,
- pri prechádzaní z pruhu do pruhu,
- pri obchádzaní prekážky alebo vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí,
- keď chce zastaviť a stáť na kraji cesty alebo chodníka a keď odtiaľ vychádza naspäť na cestu.
§ 30 Znamenie o zmene smeru jazdy
(1) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič je povinný dávať okrem prípadov uvedených v tomto zákone vždy aj pri zmene smeru jazdy, vybočovaní z neho alebo ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
(2) Vodič je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy včas pred začatím jazdného úkonu podľa odseku 1, a to s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, najmä na vozidlá idúce za ním a na povahu jazdy.
(3) Znamenie o zmene smeru jazdy sa dáva smerovými svietidlami. Ak nimi vozidlo nie je vybavené alebo ak majú poruchu, dáva sa znamenie upažením. Rukou ohnutou v lakti hore sa dáva znamenie o zmene smeru jazdy na opačnú stranu. Ak to vyžadujú okolnosti, najmä ak znamenie dávané smerovými svietidlami alebo rukou nie je dostatočne viditeľné najmä pre šírku nákladu alebo za zníženej viditeľnosti, musí dávať znamenie spôsobilá a náležite poučená osoba alebo sa musí použiť iný zreteľný spôsob. Inak vodič smie zamýšľaný jazdný úkon uskutočniť len vtedy a takým spôsobom, aby neboli ohrození ani obmedzení iní účastníci cestnej premávky.
(4) Znamenie o zmene smeru jazdy dávané smerovými svietidlami vodič ponechá len v čase, kým mení smer jazdy, vybočuje z neho alebo kým vozidlo nezaujme miesto v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza. Znamenie o zmene smeru jazdy rukou sa dáva len pred začatím jazdného úkonu.
(5) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič nedáva pri vjazde do kruhového objazdu. Pri jazde po kruhovom objazde vodič dáva znamenie o zmene smeru jazdy, ak z takej križovatky vychádza, a v prípadoch podľa § 10 ods. 6.