Ak vaše auto vie za vás v rizikovej situácii dupnúť na brzdy a kontroluje mŕtvy uhol, robí to z vás horšieho vodiča? Automobilky sa čoraz viac obávajú, že môže.
Asistenčné systémy nás udržiavajú v jazdných pruhoch, zachovávajú bezpečný odstup od ostatných áut, varujú nás, keď si nevšimneme auto alebo chodca a vedia zabrzdiť skôr, než to napálime do auta pred nami. Tieto vychytávky sa postupne dostávajú z luxusných áut do obyčajných škodoviek a renaultov.

Účelom týchto pomôcok je zvýšiť bezpečnosť, majú však aj jeden nežiaduci účinok: zhoršujú naše šoférske schopnosti.
"Bojíme sa, že ľudia prestávajú dávať pozor - a snažíme sa to teraz odsledovať," hovorí Adrian Lund, prezident amerického poistného inštitútu pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS). "Robíme všetko preto, aby bolo šoférovanie jednoduchšie - a to znamená, že ľudia budú počas šoférovania menej dávať pozor."
Pozornosť za volantom sa stráca
Automobilky, ktoré sa snažia bojovať s čoras horšími vodičmi, nemajú ľahkú situáciu. Úmrtnosť na cestách v USA narástla za posledné dva roky o štrnásť percent, v roku 2016 zomrelo na cestách 40-tisíc ľudí. Dôvodmi môže byť viac áut na ceste a nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, čoraz častejšie sa však spomína aj nepozornosť za volantom.
Údaje, ktoré zverejnila americká vláda, ukazujú, že používanie smartfónov za jazdy - vrátane esemeskovania a browsovania internetu - je na vzostupe.