FRANKFURT. Zákaz predaja áut s naftovými či benzínovými motormi od roku 2040, 2030 aj 2025. Stále viac vlád navrhuje aj to. Ako vážne však máme brať tieto termíny?
Téma postupnej eliminácie motorov na fosílne palivá sa dostala do popredia kvôli škandálu automobilky Volkswagen. Tá sa pred dvoma rokmi priznala k podvádzaniu pri testoch emsií naftových motorov v USA. Ďalším krokom bola požiadavka miest v Nemecku, ale nielen tam, nepúšťať do centier autá s naftovými motormi.

Politické idey ale narážajú na prekážky reálneho sveta. V mestách treba vybudovať podstatne viac nabíjačiek na elektromobily, čo vyžaduje nemalé náklady. Keď k tomu pripočítame milióny pracovných miest spojených s výrobou spaľovacích motorov, je v mnohých ohľadoch náročné spraviť politické rozhodnutie.
"Domnievam sa, že väčšina ľudí, hlavne v mestách, chce zmenu," hovorí podľa agentúry AP člen nemeckej Strany zelených Dieter Janacek. Jeho strana požaduje, aby sa predaj benzínových a naftových áut ukončil do roku 2030. Mnoho ľudí je podľa neho ku spaľovacím motorom skeptických, práve preto, že s nimi musia žiť. Viac ako polovica obyvateľov širšieho centra Mníchova, kde žije aj Janacek, ani nemá vlastné auto.
Zákaz nafty ovplyvní pracovné miesta
Zatiaľ však neexistuje dostatok verejných nabíjacích staníc, takže dlhší výlet elektromobilom je prakticky nemožný. Podľa odborníkov sa elektrina na pohon automobilov čo do nákladov vyrovná benzínu a nafte niekedy okolo roku 2020. To už by mala existovať lepšia infraštruktúra a batérie by mali mať väčšiu kapacitu.