Od minulého roka mohli vodiči v Bratislave stretnúť naraz toľko rozkopávok a rekonštrukcií ciest, ako dlho predtým nie. Nový povrch ciest síce poteší, no obmedzenia dopravu naďalej spomaľujú.
Mnohé úseky, ktoré sa začali stavať lete v ešte nie sú dokončené, čo môže na začiatku školského roka výrazne skomplikovať dopravu v Bratislave.
Pripravili sme prehľad úsekov v Bratislave a okolí, na ktorých sú dopravné obmedzenia.
Diaľnica D1 Bratislava - Senec
Nad diaľnicou D1 medzi Bratislavou a Sencom tento týždeň otvorili most, ktorý je súčasťou veľkej križovatky Blatné. V posledných mesiacoch sa v tomto úseku tvorili kolóny hlavne v pondelok ráno, v piatok poobede a v nedeľu večer.
Most nad diaľnicou je hotový, ale tento úsek ešte môže vodičov potrápiť.

Národná diaľničná spoločnosť najprv opravovala povrch na pravom jazdnom páse diaľnice, ktorý dokončila už koncom júla miesto plánovaného 7. septembra.
Autá už jazdia po novom povrchu. "Od 22. júla pristúpili k presmerovaniu dopravy na novozrekonštruovaný pravý jazdný pás, vysvetľuje pre SME Michaela Michalová, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti.
Diaľničiari teraz opravujú druhú polovicu diaľnice, premávka ostáva zúžená do dvoch pruhov v každom smere. "Presmerovanie dopravy na diaľnici D1 v tomto režime potrvá približne do konca novembra 2017," povedala Michalová.
Výstavba celej križovatky Blatné sa ešte neskončila. V ďalšej etape sa budú budovať severné vetvy križovatky a uzavrie sa obchádzka Blatné – Červený majer – Senec, ktorú vodiči využívali počas výstavby mosta.
Národná diaľničná spoločnosť odporúča obyvateľom Blatného a okolitých obcí pripájať sa na križovatke Voderady.
Most SNP
Rekonštrukciu mosta SNP mesto ukončilo načas, ešte pred začiatkom školského roka. V pondelok 4. septembra už bude plne prejazdný.

„Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave povolí zvláštne využívanie a povolenie rozkopávky a projekt prenosného značenia maximálne na dva mesiace, a teda od 1. júla 2017 do 31. augusta 2017," povedala hovorkyňa krajského Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.
"V tejto chvíli práce prebiehajú podľa harmonogramu. Termín ukončenia prác je do konca augusta 2017," povedal pre SME koncom augusta Marek Papajčík z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu.
Špitálska ulica
Na Špitálskej ulici v bratislavskom Starom Meste prebieha rekonštrukcia električkovej trate na úseku od zastávky na Kamennom námestí po odbočenie električiek za križovatkou Mickiewiczova - Americké námestie.

Električkovú trať čaká obnova koľajového zvršku dvojkoľajovej trate s nástupišťami. Zruší sa zastávka Mariánska na Lazaretskej ulici, mala by ju nahradiť plánovaná zastávka tzv. viedenského typu, a to oproti existujúcej na Mariánskej ulici.
Na pôvodnom mieste zostane súčasná zastávka Mariánska na rovnomennej ulici.
Po Špitálskej ulici v tomto úseku autá predjú len veľmi obmedzene, stavby si vyžiadali aj presmerovanie električiek 3, 4 a 9 a tiež liniek 212, 202, N61 a N72.
Rekonštrukcia Špitálskej sa začala začiatkom augusta, Dopravný podnik Bratislava vtedy odhadol práce na tri mesiace, čo by znamenalo koniec októbra.
Tento termín pre SME potvrdila aj hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová. "V projekte plánovaný termín dokončenia Špitálskej ulice je v lehote 3 mesiace po zahájení prác."
Počas opravy Špitálskej ulice tiež mesto stihlo položiť nový asfalt na Heydukovu ulicu. Tá je už plne prejazdná, Tento týždeň na nej prebiehali posledné dokončovacie práce.
Cesta Slovenský Grob - Čierna Voda
Bratislavský samosprávny kraj rekonštruuje cestu medzi Slovenským Grobom a Čiernou vodou. Uzavretú cestu treba obísť juhom cez Slovenský Grob.
Podľa vyjadrení obyvateľov Čiernej vody si ľudia na obchádzku rýchlo zvykli a kolóny v tomto úseku nebývajú. Ostáva otázkou, či tento stav vydrží aj po začiatku školského roka.
Podľa informácií z konca júla, kedy kraj s prácami začal, budú 2,8 kilometrový úsek opravovať tri mesiace. Mali by ho otvoriť v druhej polovici októbra.
Patrónka
Kvôli viacerým rekonštrukciám by si mali školopovinní skontrolovať spoje, s ktorými budú od septembra chodiť do školy.

Na webe Dopravného podniku Bratislava nájdete najaktuálnejšie informácie o výlukách a zmenách v spojoch.
Okrem rekonštrukcie električkovej trate na Špitálskej ulici sa pracuje aj na viacerých zastávkach v okolí Patrónky.
Rekonštrukcie vozovky na Lovinského, Gaštanovej, Hýrošovej a Valašskej ulici, s ktorými sa začalo v pondelok a majú trvať približne do 17. septembra, zmenia trasy liniek č. 64, 204, 207 a N47.
Čakajú nás ešte Mlynské nivy a Molecova
Ešte tento školský rok môžu začať dve ďalšie veľké rekonštrukcie, ktoré si vyžiadajú veľké dopravné obmedzenia a pravdepodobne spôsobia v uliciach mesta chaos.
Prvou je prestavba Autobusovej stanice Mlynské nivy.

Spoločnosť HB Reavis, ktorá stojí za projektom Stanica Nivy, by mala s prácami začať v polovici septembra. Je pravdepodobné, že developer s prácami počká na ukončenie rekonštrukcie Špitálskej.
Po ulici Mlynské nivy nemajú premávať autobusy, trolejbusy ani autá. HB Reavis plánuje plánuje lokalitu najprv uzavrieť iba s časti a neskôr celkovo na štrnásť mesiacov.
Magistrát hlavného mesta ešte nevydal rozhodnutie o uzávere, obchádzkach a odklone dopravy. Autobusové spoločnosti plánujú presun autobusov z Mlynských nív na dočasnú autobusovú stanicu na Bottovej ulici na polovicu septembra.
Druhé veľké dopravné obmedzenie prinseie rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. V roku 2018 sa má začať s opravou siedmich kilometrov koľají, prestavba potrvá 15 mesiacov.
V tomto období budú električky do Karlovej Vsi premávať obmedzene alebo vôbec. Štyri mesiace z toho sa bude prerábať aj križovatka Karloveskej a Molecovej, počas tohto obdobia bude Molecova ulica úplne uzavretá pre autá aj autobusy.
Kde hľadať najnovšie informácie
Informácie o najnovších uzávierkach ciest, dopravných obmedzeniach môžete získať viacerými spôsobmi. Dopravné spravodajstvo už tradične hlásia viaceré rádiá, nie je však vždy najaktuálnejšie a tomu, kto sa neorientuje v geografii alebo nepozná miestne označenia, často správy veľa nepovedia.
Najradšej používame aplikáciu Waze pre smartfóny. Je zadarmo, jej nevýhodou však je, že pre správne fungovanie potrebuje pripojenie na internet. V zahraničí sa preto jej používanie môže predražiť.
Výhodou Wazu je to, že ide o takzvanú dynamickú navigáciu - výber trasy prispôsobuje podľa aktuálnej dopravnej situácie. Nehody, uzávierky alebo policajné hliadky môžu nahlasovať všetci používatelia - a na základe nich volí Waze optimálnu trasu.
Kto je práve pri internete, môže sledovať dopravné obmedzenia na webe Stella centra, twitteri Zelenej vlny alebo na live mapách Google Maps alebo Waze, ktoré zobrazujú aktuálnu premávku. O dopravných obmedzeniach - a v zime aj o podmienkach na cestách - informuje aj web Slovenskej správy ciest Zjazdnosť. Na webovej stránke ministerstva vnútra môžete nájsť pravidelne aktualizovaný dokument, v ktorom sú uvedené všetky prebiehajúce a plánované dopravné obmedzenia.
Novšie GPS navigácie - zabudované v autách aj externé - tiež podporujú funkciu RDS-TMC. TMC sú správy o aktuálnych dopravných obmedzeniach, ktoré Slovenská správa ciest (a podobní prevádzkovatelia v zahraničí) vysielajú prostredníctvom rádiového FM signálu. Na základe TMC správ potom navigácia určí, ktorú cestu má pre vodiča vybrať.