Z Frankfurtu nad Mohanom od reportéra denníka SME Michaela Kasardu.
V stánkoch autosalónov sa na ne verejnosť často pozerá s dešpektom, prípadne si ich v omámení domácimi značkami vôbec nevšíma. Oni sa však popritom učia od najlepších a niekdajší náskok čoraz rýchlejšie dobiehajú.
Čína
je najväčší trh s autami na svete, minulý rok sa v nej predalo asi 28 miliónov áut. Na porovnanie, v USA sa predalo 17,5 milióna áut, v celej EÚ 14,64 milióna.
Ešte pred pár rokmi boli čínske autá lacnými napodobeninami áut zo Západu. Po dizajnovej stránke vyzerali ako nepodarené hračkárske kópie, zaostávali v technológiách aj v bezpečnosti.
Pre tento imidž v Európe dosiaľ neprerazili. V roku 2013 napríklad čínska automobilka Qoros skúsila predávať autá na Slovensku - ako na vôbec prvom zahraničnom trhu. Ponúkala jediný model Qoros 3, sedan vo veľkosti Škody Octavia.
Qoros 3 ponúkal zaujímavý pomer ceny a výbavy, to však predajné úspechy neprinieslo. Po pár rokoch sa zo Slovenska pre prakticky nulový záujem značka stiahla.
Keby na Slovensko čínske značky prišli dnes, so svojou auktuálnou ponukou, situácia by mohla byť celkom iná.
Na autosalóne vo Frankfurte sme navštívili tri automobilky, ktoré prišli svoje novinky, určené pre čínsky trh, ukázať aj na starý kontinent.
Borgward BX5 a BXi7
Borgward je pôvodne nemecká automobilka, ktorá vyrábala autá v rokoch 1929 - 1961. O takmer päťdesiat rokov neskôr ju obnovil Christian Brogward, vnuk zakladateľa značky Carl. Investori však pochádzajú z Číny a automobilka sa orientuje na čínsky trh, kde ponúka modely BX7 a BX5.

Obe autá vyzerajú ako z počítačovej hry Grand Theft Auto, v ktorej môžu hráči jazdiť na autách, ktoré nápadne pripomínajú reálne modely - z licenčných dôvodov však modifikované tak, aby nevyzerali ako žiadny konkrétny. Podobne aj borgwardy využívajú rôzne dizajnové prvky - také, ktoré nájdeme na Audi a BMW, ale aj na Hyundai či americkej značke Lincoln.