LONDÝN. Fajčiari, ktorí si v aute občas zapália, si často neuvedomujú, že neškodia len svojmu zdraviu, ale aj autu. Predajná hodnota auta po ťažkom fajčiarovi môže klesnúť o viac ako 2000 eur.
Britský online poradca kúpy ojazdených áut Carbuyer robil medzi čitateľmi prieskum, či by boli ochotní si kúpiť auto po fajčiarovi. Až 87 percent odpovedí znelo jasne, o zapáchajúce auto nemajú záujem. Celkovo sa do prieskumu zapojilo 6000 respondentov.
Šanca, že u nás v bazároch narazíte na auto po fajčiarovi je pritom vyššia. Kým sa vo Veľkej Británii pri prieskume Európskej komisie k aktívnemu fajčeniu priznalo 17 percent opýtaných, na Slovensku ich bolo 26 percent.
"S rastúcimi výdavkami za cigarety prichádzajú fajčiari pri zapaľovaní cigariet v aute aj o jeho predajnú hodnotu," hovorí Stuart Milne z portálu Carbuyer.

O autá po fajčiaroch v niektorých autobazároch nemajú predajcovia vôbec záujem alebo je to pre nich hneď prvý dôvod na zníženie výkupnej ceny.
Pred ďalším predajom totiž musia investovať do hĺbkového čistenia interiéru, ktoré nemusí úplne odstrániť zápach.
Na trhu sú síce rôzne prípravky, ktoré majú prekryť cigaretový zápach v aute, ale často nie sú príliš účinné. Ani pre profesionálne čistiace služby nie je odstraňovanie zápachu jednoduchou úlohou.
Cigaretový dym sa dostáva aj do vetracej sústavy a vyžaduje si čistenie klimatizácie. Pri odstraňovaní zápachu sa používa mokré vysávanie, antibakteriálne čistenie alebo čistenie parou.
Najlacnejšie riešenie ako predísť zbytočným investíciam je pritom jednoduché. Nebyť pohodlný a zapáliť si až mimo auta.