V roku 2008 kúpil indický koncern Tata Motors britskú automobilku Jaguar Land Rover. Nový majiteľ do riadenia automobilky príliš nezasahoval - len poskytol Britom finančnú injekciu a povedal im, nech tie peniaze investujú do vývoja čo najlepších áut.
Automobilka, ktorá bola známa hlavne pre charizmu svojich áut a nie kvalitu či spoľahlivosť, zrazu začala vyrábať príťažlivé a zároveň po technickej stránke moderné autá. Predstavila celkom novú generáciu motorov aj podvozkovú platformu a vybudovala na nej portfólio modelov. Vďaka tomu dnes výrobca ponúka úspešné modely ako Jaguar F-Pace či Range Rover.
Rovnaký príbeh sme mohli sledovať so značkou Volvo. V roku 2010 sa dostala do rúk čínskeho koncernu Geely, ktorý švédskej značky vyčlenil nemalé finančné prostriedky na investície. Za posledné tri roky predstavila viacero vynikajúcich áut (séria 90 a menšie SUV XC60), ktoré sa môžu smelo porovnávať s najnovšou nemeckou konkurenciou.
Inými slovami - nie je zázrak, že automobilka začne z ničoho nič vyrábať výnimočné produkty. Za nimi sa skrýva veľa úsilia, ale hlavne veľa preinvestovaných peňazí.
Presne taký pocit sme mali z prvých kilometrov strávených za volantom Hyundaiu i30 N. Chcelo by sa povedať - zažili sme, že za peniaze dokáže aj Hyundai postaviť výnimočne dobré športové auto.
Drobné detaily sú lepšie ako modrý lak
Hyundai označuje model i30 N za vôbec prvé športové auto značky. Opomína pritom modely Veloster a kupé Genesis, ktorým sa v Európe príliš nedarilo (v USA boli úspešnejšie).

Na rozdiel od prazvláštne asymetrického Velosteru patrí i30 N do presne vymedzenej kategórie hot hatchov čiže športových verzií bežných, praktických áut. Medzi jeho súperov patria napríklad Volkswagen Golf GTI, Honda Civic Type R, Renault Mégane R.S. či Seat Leon Cupra.