PRAHA, BRATISLAVA. "Nevieme povedať, ako bude vyzerať budúcnosť, ale vieme, že na ňu musíme byť pripravení." Týmito slovami ukončil svoju prednášku Johannes Reifenrath, riaditeľ stratégie a plánovania značky Mercedes-Benz. Do Prahy prišiel rozprávať o tom, akú neľahkú úlohu v automobilke má.
"Mám malý tím, asi šesťdesiat ľudí, ani môj rozpočet nie je veľký, ale vplývam na mnohomiliardové rozhodnutia v rámci automobilky," vysvetľuje Reifenrath. Predtým viedol komunikačné oddelenie automobilky, dnes má na starosti tím ľudí, ktorý automobilku pripravuje na budúcnosť.
Ešte pred pár rokmi bol vývoj nových áut výzvou hlavne pre inžinierov. Šetrili sa kilogramy, znižovala sa spotreba a emisie, skrášľoval sa dizajn, no automobilka vedela, že pri premiére púšťa na trh hotový a uzavretý produkt, ktorého sa najbližších pár rokov - do prípadného faceliftu - nemusí ani dotknúť.
Vývoj áut dnes je trochu zložitejší. Automobilky si totiž predstavujú, že "pohodlný a bezpečný dopravný prostriedok z bodu A do bodu B" na definíciu moderného auta už nepostačuje.
Pojazdná schránka na služby
Tu prichádza paralela starej Nokie s novým smartfónom. Dôležitý rozdiel nie je v samotnej technológii, ale v tom, že kým Nokia pripravila hotový, úplne uzavretý telefón, Apple a ďalší výrobcovia akoby odviedli len polovičnú - ale zato omnoho náročnejšiu - robotu.
S Nokiou (alebo Motorolou, alebo Ericssonom) ste mohli úplne spoľahlivo telefonovať a posielať esemesky, neskôr aj fotiť a počúvať mp3 súbory - ale čo výrobca do telefónu nedal, to v ňom nebolo.

Až s príchodom smartfónov ako iPhone (alebo Samsung, alebo...) sa popularizovali aplikácie. Dnes si každý kupuje smartfón, ale každý ho používa inak - jeden v ňom má aplikáciu na internetbanking, ďalší zoznamkovú aplikáciu Tinder, tretí hry. Výrobca hardvéru musí smartfón navrhnúť tak, aby na ňom fungovali všetky aplikácie.
Naopak, bez aplikácií by bola so smartfónom riadna nuda - a preto sa Samsung, Apple a ďalší spoliehajú na obsah od iných firiem, napríklad Googlu (vrátane YouTube), Facebooku (Instagram), Spotify či menších firiem ako Rovio (herné štúdio známe sériou Angry Birds).
Tak si predstavuje budúcnosť áut aj 60-členný tím pracujúci pod vedením Johannesa Reifenratha. Autá už nebudú len dopravné prostriedky, ale platformy pre ďalšie služby.
Reifenrath hovoril o štyroch hlavných trendoch. Označil ich skratkou CASE: Konektivita (Connected), Autonómia, Zdieľanie (Sharing) a Elektromobilita.
Konektivita
Auto (blízkej) budúcnosti bude neustále pripojené na internet a bude mať veľké displeje, ideálne na zobrazovanie obsahu a poskytovanie rozšírených služieb. Čo si pod tým máme predstavovať?
Reifenrathov tím vlastne len teraz zvažuje, čo všetko by mohlo auto ponúkať.
Ako príklady môžeme uviesť: