Ako fungujú vodíkové autá?
Technológia palivových článkov je známa už od roku 1801. Vo vozidlách sa s ňou stretávame okolo roku 1959, no do 90. rokov sa ňou nikto veľmi nezaoberal.
Až pomerne nedávno sa o technológiu začali zaujímať veľké automobilky a ukazuje sa, že vodík by sa mohol v budúcnosti stať vhodnou náhradou za fosílne palivá.
O samotný pohon sa stará elektromotor, podobne ako v tradičných elektrických autách. Rozdiel je, že v takomto vozidle batériu nahrádzajú palivové články, ktoré produkujú elektrinu prostredníctvom chemickej reakcie vodíka a kyslíka.
Vodík býva skladovaný v tlakovej nádobe, do ktorej sa tankuje na špeciálnych čerpacích staniciach, kyslík sa jednoducho získava z okolitého vzduchu. Systém býva doplnený vyrovnávacím akumulátorom alebo batériou, podobne ako hybridy.
Aké sú výhody takéhoto pohonu?
Prevádzka vodíkového automobilu je výhodná z ekologického aj ekonomického hľadiska.
Pri chemickej reakcii v palivovom článku vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe elektrickej energie iba čistá voda, teda takýto automobil produkuje nulové emisie.
Vodík sa môže získavať napríklad z vody elektrolýzou, na ktorú je ale potrebná elektrická energia. Vodík sa takto stáva vlastne len médiom, ktorým sa v aute uchováva elektrická energia.
V konečnom dôsledku je situácia veľmi podobná ako pri tradičných elektrických vozidlách, emisie závisia od spôsobu výroby paliva.
Z ekonomického hľadiska je samotná prevádzka lacnejšia ako pri spaľovacích motoroch, tankovanie vodíka vychádza lacnejšie ako fosílne palivá. Pri súčasných modeloch trvá natankovanie plnej nádrže približne tri minúty.
Prečo nejazdíme všetci na vodíkových autách?
Jedným z najväčších problémov je práve získavanie čistého vodíka. Veľká časť sa dnes získava zo zemného plynu a pri jeho výrobe sa uvoľňuje množstvo oxidu uhličitého. Čistejšie technológie sú v súčasnosti ešte drahé.