DETROIT, BRATISLAVA. Mnohé automobilky v snahe zlepšiť spotrebu a emisie svojich áut nahrádzajú veľké motory menšími s turbom. Tento trend sa nazýva downsizing a využívajú ho hlavne európske, čiastočne aj americké a niektoré japonské automobilky.

Pod kapotami áut si tak postupne našli miesto litrové trojvalce s turbom namiesto 1,4-litrových štvorvalcov - a 1,4-litrové štvorvalce s turbom nahrádzajú dvojlitre. Na papieri sú výhody jasné - menšie motory ponúkajú rovnakú alebo lepšiu dynamiku a nižšiu sptrebu.
V praxi však tieto motory majú často jednu spoločnú nevýhodu - chýba im ťah v nízkych otáčkach. Kým výfukové plyny roztočia turbo a to začne vyvíjať dostatočný plniaci tlak, chvíľu to trvá.
S riešením tohto problému prichádzajú americkí konštruktéri. Slabý ťah v nízkych otáčkach by chceli vyriešiť umiestnením jedného turba ku každému valcu.
Pred motorom zdržuje ešte jedna veľká komora
So zaujímavým riešením prichádzajú Jim Clarke a Dick Fotsch, ktorí vyvíjali motory pre rôzne firmy vrátane automobilky Ford. Koncept ich nového motora má zaujímavé riešenia na nasávacej aj výfukovej strane.