Sedím v aute a vidím pred sebou veľkú asfaltovú plochu, ktorá je natretá na bielo a pokropená vodou. Má simulovať šmykľavú, zimnú cestu, po ktorej mám prejsť štyridsiatkou.
Ako správny sebavedomý mladý muž vypínam stabilizačný systém, veď mám pohotové reflexy a volantom viem krútiť rýchlo. Vyrážam na plochu a prechádzam cez hydraulickú odtrhovú plošinu, ktorá ma posiela do šmyku.

Hoci okamžite krútim volantom do opačnej strany, ledva stíham sledovať, čo sa okolo mňa deje. Na chvíľu vidím cestičku, po ktorej som k odtrhovej plošine prišiel, potom cestičku na opačnej strane, potom triafam prúd vody, ktorý má simulovať prekážku a celé auto na chvíľu zaleje voda.
Keď sa konečne zorientujem, stabilizáciu opäť zapínam a potupne sa vraciam na štart, aby som si šmyk zopakoval znovu. Pretože len tak sa ho naučím naozaj zvládať.

Brzdná dráha na snehu je dlhšia
Nachádzam sa v Centre bezpečnej jazdy, ktoré je súčasťou areálu Slovakiaringu pri Orechovej Potôni. Inštruktor Jozef Dlholucký mi vysvetľuje, na čo by som si mal dávať pozor, keď šoférujem v zime.
Zníženú priľnavosť na mokrom povrchu a snehu mi ukazuje hneď na prvom stanovisku - pri brzdení. Zo šesťdesiatky som s Citroënom zastavil na trinástich metroch na suchom asfalte a na šesnástich metroch na mokrom asfalte; na bielom šmykľavom povrchu potrebovalo auto vyše tridsať metrov. To je rozdiel dĺžky troch áut alebo jedného autobusu.