INGOLSTADT, BRATISLAVA. Emisný škandál Volkswagenu ukázal, že naftové motory nie sú až také ekologické, ako sme si pôvodne mysleli. V koncerne Volkswagen však hľadajú nové spôsoby, ako naftu ekologicky získavať.
Audi ohlásilo plán postaviť pri švajčiarskom meste Laufenburg továreň, v ktorej bude vyrábať naftu len s použitím obnoviteľných zdrojov - vody a vzduchu. Aj naftové autá, ktorých sa tak skoro nezbavíme, sa stanú autami s nulovými emisiami.
Továreň bude poháňať energia získaná z vodnej elektrárne. Elektrolýza bude rozkladať molekuly vody na kyslík, ktorý sa bude vypúšťať do atmosféry, a vodík na ďalšie spracovanie.

Vodík sa potom prepraví do "reaktoru", kde bude prebiehať takzvaná Fischer-Tropschova syntéza. Pomocou nej budú z vodíka a oxidu uhličitého, získaného zo vzduchu, vznikať zložitejšie uhľovodíky. Tie chce automobilka okrem e-nafty využiť aj v chemickom, kozmetickom a potravinárskom priemysle.
Zvyškové teplo sa potom bude dať používať na vykurovanie obytných či priemyselných budov.
Audi - v spolupráci so spoločnosťami Ineratec a Energiedienst - začne s výstavbou "rafinérie" začiatkom budúceho roka. Plánovaná kapacita je približne 400-tisíc litrov nafty ročne - to znamená takmer sedemtisíc tankovaní do 60-litrovej nádrže alebo osem miliónov prejazdených kilometrov so spotrebou piatich litrov na sto kilometrov.
Automobilky sa zhodujú na tom, že naftové motory budú v najbližších rokoch zohrávať kľúčovú úlohu pri znižovaní priemerných emisií CO2 autoparku tak, ako to nariaďuje Európska únia. Audi teraz prišlo na spôsob, ako naftu získavať z obnoviteľných zdrojov - vody a vzduchu.