LONDÝN. Niektoré autobusy v britskej metropole Londýn bude poháňať aj usadenina z kávy. Biopalivo vznikne zmiešaním oleja získaného z kávového odpadu s naftou, pričom sa bude používať v mestskej doprave popri bežnom palive.
Technologická firma bio-bean Ltd uviedla, že vyprodukovala dostatok oleja z kávy na to, aby poháňal jeden autobus po celý rok.
Londýnsky dopravný podnik Transport for London (TfL) sa čoraz viac snaží využívať biopalivá, aby tak zredukoval škodlivé výfukové plyny v britskej metropole.

Biopalivá využívajúce odpadové produkty ako použitý olej na varenie či loj zo spracovaného mäsa už v Londýne poháňajú 9 500 autobusov. Biopalivo na kávovom základe však plánujú využiť po prvý raz.
Podľa firmy bio-bean dokážu obyvatelia Londýna ročne vyprodukovať 200-tisíc ton kávových usadenín.
Zber kávového odpadu si spoločnosť zabezpečuje sama a zásoby jej dodávajú kaviarne aj výrobcovia káv. Olej získaný z odpadu je následne zmiešaný s bionaftou B20.
Výhodou je tiež fakt, že autobusy nepotrebujú žiadnu úpravu, aby mohli jazdiť na kávový olej. Na dostatok kávového biopaliva pre jeden autobus na celý rok musia Londýnčania vypiť približne 2,5 milióna šálok kávy. Spoločnosti bio-bean sa zatiaľ podarilo vyprodukovať 6 000 litrov kávového oleja.
"Je to skvelý príklad toho, čo sa stane, keď o odpade začneme rozmýšľať ako o nevyužitej surovine," povedal pre BBC News zakladateľ bio-beanu Arthur Kay.