
Zákon o cestnej premávke vymenúva prípady, kedy môžu vozidlá vôjsť do pruhu, ktorý pre nich nie je vyhradený. Podobne ako na električkový pás v úrovni vozovky, aj do vyhradeného pruhu sa smie vojsť len pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu, alebo ak to dovoľuje dopravná značka alebo ak to vyžadujú mimoriadne okolnosti.
Výnimka sa týka prípadov, kedy je vyhradený (autobusový) pruh ten celkom pravý, a autá cezeň musia nevyhnutne prejsť, ak chcú napríklad odbočiť alebo vojsť na cestu napríklad z parkoviska.
Zaujímavá je výnimka, že vyhradený pruh sa dá použiť na predchádzanie (predbiehanie) - to však neplatí v prípade vyhradených pruhov po pravej strane v smere jazdy. Podľa zákona je totiž predchádzanie sprava zakázané, predchádza za zásadne zľava.
Nikde však nie je uvedené, ako dlho môže auto vo vyhradenom pruhu ísť. Niektorí používajú autobusový pruh pri odbáčaní len na nevyhnutnú dobu - z priebežného pruhu rovno odbočujú a autobusový pruh len križujú - iní sa do buspruhu zaradia ešte ďaleko pred križovatkou a využívajú ho ako odbočovací pruh.
Pravý vyhradený pruh, ako je napríklad ten na Prievozskej ulici, tak môžete využiť na odbočovanie, ale nie na predchádzanie iných áut. Podľa nás je v poriadku ho na pár metrov pred križovatkou využiť ako provizórny odbočovací pruh, pretože to zvyšuje plynulosť premávky (odbočujúce auto nezdržuje ďalších za ním), no autobusový pruh neslúži na obiehanie dlhých kolón.
Pri radení do autobusového pruhu však zásadne musíte dať prednosť všetkým vozidlám, ktoré v ňom idú - či už sú to autobusy, iné autá, sanitka, hasiči či cyklisti. Bez ohľadu na to, či je pre nich pruh vyhradený, alebo nie, a bez ohľadu na to, či jazdou v ňom porušili dopravný predpis, alebo nie.
Obaja vodiči porušili dopravné predpisy, a preto obaja dostali pokutu oprávnene. Miroslav za to, že nedal prednosť vozidlu, ktoré išlo v pruhu, do ktorého sa preradil, a druhý vodič za to, že predbiehal autá sprava cez vyhradený pruh.
Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke
§ 12 ods. (1) Ak je na vozovke vyznačený vyhradený jazdný pruh, platí pre vodičov vozidiel, pre ktorých nie je vyhradený jazdný pruh určený, primerane § 11 ods. 2 a § 19 ods. 4.
§ 11 ods. (2) Na električkový koľajový pás v úrovni vozovky sa smie vojsť len pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu, alebo ak to dovoľuje dopravná značka alebo ak to vyžadujú mimoriadne okolnosti, najmä ak nie je medzi električkovým koľajovým pásom a okrajom vozovky dostatok miesta. Električkový koľajový pás zvýšený nad úroveň vozovky alebo znížený pod jej úroveň, alebo ktorý je od vozovky inak oddelený, najmä obrubníkom, smie sa prechádzať len priečne, a to na mieste prispôsobenom na to. Pritom vodič nesmie ohroziť ani obmedziť električku v jazde.
§ 19 Odbočovanie, ods. (4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane.