Nemecký okruh Nürburgring patrí k najznámejším na svete, hlavne vďaka svojej popularite medzi výrobcami automobilov. Časy dosiahnuté na tomto okruhu totiž často používajú ako referenčnú hodnotu.
Ide konkrétne o časy dosiahnuté na severnej slučke okruhu, ktorá si vyslúžila prezývku Zelené peklo. Na dĺžke takmer 21 kilometrov sa nachádza 73 zákrut, ktoré preveria schopnosti každého športového auta.
Práve vďaka jej náročnosti začali automobilky používať túto trať na testovanie a ladenie športových automobilov. Každý chce dosiahnuť najrýchlejší čas, no najmä pri týchto rekordéroch je to často na úkor využiteľnosti v bežnej premávke.
Pri týchto športiakoch je však prioritou rýchlosť, nie pohodlie či spotreba. Pozrime sa teda na tie, ktoré to v roku 2017 zvládli najrýchlejšie.
Najrýchlejšie sériové auto: Porsche 911 GT2 RS
Jednoznačne najvýznamnejší rekord patrí automobilke Porsche, ktorá má na tomto okruhu bohaté skúsenosti. Porsche 911 GT2 RS dokázalo trať zdolať za šesť minút a 47,3 sekundy. Získali tak naspäť rekord, ktorý v minulosti patril modelu 918 Spyder, no v marci 2017 ho prekonalo Lamborghini Huracán Performante.
Hoci Lamborghini bolo tak rýchle, že ich času takmer nikto neveril, čas ktorý dosiahlo Porsche o pol roka neskôr bol ešte o takmer päť sekúnd rýchlejší.
Najrýchlejšie auto spôsobilé do premávky: McLaren P1 LM
Tohto rekordéra s časom šesť minút a 43,2 sekundy má na svedomí britská firma Lanzante. Základom je McLaren P1 GTR, čisto okruhová verzia známeho hyperšportu. Zmeny sa týkajú hlavne spôsobilosti do bežnej premávky, no niektoré majú za úlohu zlepšiť aerodynamiku či znížiť hmotnosť. Zmien sa dočkala aj pohonná jednotka, ktorá po úprave ponúka viac ako 1 000 koní.
Aby nebolo pochýb, že McLaren P1 LM je spôsobilý do premávky, na trať prišiel z Veľkej Británie po vlastnej ose. Napriek tomu pri prekonaní rekordu vozidlo spôsobilé nebolo, keďže pri jazde po okruhu chýbala predná tabuľka s evidenčným číslom. Vyrobilo sa šesť kusov, päť z toho bolo predaných a prototyp XP1 LM slúži firme na vývoj a testovanie.
Najrýchlejšie elektrické auto: Nio EP9
Prvý rekord čínska firma dosiahla s časom sedem minút a 5 sekúnd, v máji tohto roka sa ale na Nürburgring vrátila a čas zlepšila na šesť minút a 45,9 sekundy. Štyri elektromotory poháňajú jednotlivé kolesá, spolu dodávajú výkon jeden megawatt, teda 1360 koní.
Hoci tento automobil v malej sérii 16 kusov zamieril aj do výroby, rekord nemôže byť platný pre autá spôsobilé na cesty. Pri pokuse mal totiž obuté okruhové pneumatiky vyvinuté špeciálne pre toto vozidlo. Vo väčšej sérii by sa malo vyrábať druhé vozidlo novej automobilky, nedávno ohlásené elektrické SUV Nio ES8.
Najrýchlejšie auto s predným náhonom: Honda Civic Type R
Práve autá z tejto kategórie vídame na bežných komunikáciach najčastejšie, športové hatchbacky sa stále tešia veľkej popularite pre svoju kombináciu praktickosti a rýchlosti. Tie najostrejšie z nich bývajú často ladené práve pre tento rekord, o ktorý sa automobilky neustále doťahujú.
S časom sedem minút a 43,8 sekundy je momentálnym rekordérom v tejto kategórii nová Honda Civic Type R. Predošlou najrýchlejšou predokolkou bol Volkswagen Golf GTI Clubsport, ktorý rekord získal po prekonaní predošlej generácie Hondy Civic Type R.
Tento rekord by mohol v blízkej budúcnosti opäť prekonať Renault, ktorý v tejto kategórii v minulosti niekoľkokrát viedol. Na okruhu už dlhšie testujú nový model Megane RS.
Najrýchlejší štvordverový sedan: Jaguar Project 8
Nevídame ich možno tak často ako hatchbacky, tiež však kombinujú výkon a praktickosť. Vďaka tomu a aj vďaka výrobe v pomerne veľkých množstvách ide tiež o dôležitú kategóriu pre výrobcov.
Momentálne si prvenstvo drží sedan, pri ktorom sa o produkcii vo veľkom počte určite hovoriť nedá. Jaguar Project 8 je už na prvý pohľad určený skôr na okruh ako do premávky, o čom svedčí aj jeho čas sedem minút a 21,2 sekundy. Vyrobených bude maximálne 300 kusov.
Predošlým najrýchlejším sedanom bola Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, ktorá síce bola až o 11 sekúnd pomalšia, no vyrobených bude podstatne viac kusov. Mnohé z nich narozdiel od Projectu 8 budú jazdiť aj v premávke.
Najrýchlejšie kombi: Mercedes-AMG E63 S
Túto kategóriu výrobcovia prehliadajú aj keď na trhu je v ponuke množstvo výkonných kombíkov. Nezáujem o tento rekord dosvedčuje aj fakt, že ho nedosiahla priamo automobilka, ale novinári z nemeckého časopisu Sport Auto.
Čas sedem minút a 45,1 sekundy dosiahnutý s kombi Mercedes-AMG E63 S je však doložený videom a všeobecne považovaný za najrýchlejší čas pre tento typ karosérie. Predošlým držiteľom bol od roku 2015 Seat Leon ST Cupra s výkonom iba 280 koní oproti takmer 612, ktorými disponuje Mercedes.
Najrýchlejšie SUV: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio
O najrýchlejší čas medzi sedanmi síce prišli, s rovnakým pohonným ústrojenstvom v inej karosérii im však patrí rekord pre vozy SUV. S časom sedem minút a 51,7 sekundy prebrali titul najrýchlejšieho SUV, ktorým bol predtým Range Rover Sport SVR.
Tento rekord pravdepodobne neprežije jar roku 2018. Na túto trofej si totiž robí zálusk nové Lamborghini Urus, talianska automobilka čaká iba na lepšie počasie. S výkonom 650 koní a zrýchlením na stovku za 3,6 mu predpoklady na najrýchlejšie kolo rozhodne nechýbajú.