LAS VEGAS. Hyundai na veľtrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas venovanej spotrebnej elektronike predstavil svoju vlajkovú loď v technológiách - vodíkové SUV Nexo.
Automobilka pokrokový model prvýkrát ukázala už minulý rok v auguste, vtedy však ešte neboli známe všetky informácie, ani názov auta.
Doteraz bol prvým sériovo predávaným vodíkovým SUV model ix35, ktorý sa objavil aj na vybraných európskych. Novinka má síce podobné rozmery ako súčasný Tuscon, vďaka použitým technológiám však patrí do prémiového segmentu.
Vodíkové Nexo sa stáva súčasťou záväzku kórejskej automobilky prísť do roku 2025 s 18 ekologickými modelmi.
Oproti menšiemu SUV Kona má Nexo elegantnejší dizajn a zaujme napríklad výsuvnými kľučkami dverí. Elektromotor má výkon 160 koní a z 0 na 100 auto zrýchli za 9,5 sekundy.
Problém so studeným štartom je vyriešený
Dojazd na jedno tankovanie sa zvýšil na 800 kilometrov a tankovanie zaberie iba tri minúty času. Lepšie parametre Hyundai docielil vďaka novému členeniu vodíkovej nádrže, ktorá palivo udržuje v hustejšom skupenstve. Zároveň sa podarilo znížiť hmotnosť auta a zväčšiť priestor v kufri.
Automobilke sa podarilo vyriešiť aj problém vodíkových áut pri štartovaní v chladnom počasí. Motor sa aj pri -7 stupňoch zohreje na prevádzkovú teplotu za 30 sekúnd.
Zaparkuje aj bez vodiča
Nexo má pokročilé asistenčné technológie, niektoré z nich sa v Hyundai objavujú prvýkrát. Oproti bežnému sledovaniu mŕtveho uhla sa pri preraďovaní z jazdného pruhu vodičovi premieta situácia okolo auta pomocou kamier, ktoré pokrývajú aj priestor mimo spätných zrkadiel.

Tak ako v luxusných limuzínach, aj Nexo už vie samo zaparkovať bez vodiča v aute a na diaľniciach a v kolónach jazdiť poloautonómne, teda bez nutnosti brzdenia či točenia volantom.
Udržiavanie v jazdnom pruhu si môže vodič aktivovať aj pri nižšej rýchlosti, napríklad v mestskej premávke.
Do Európy nové vodíkové SUV dorazí budúci rok a opäť bude dostupné iba na vybraných trhoch. Cena zatiaľ nie je známa, ale automobilka sľubuje, že Nexo sa stane dostupnejšie pre bežného používateľa. Predošlý vodíkový model ix35 pritom stál 60-tisíc eur.