MOLSHEIM. Francúzska automobilka Bugatti sa po svojom znovuzrodení v deväťdesiatych rokoch preslávila svojimi extrémne výkonnými autami. Takéto výkony si často vyžadujú aj rôzne zaujímavé technické riešenia.
Najnovším z nich sú nové brzdy z titánovej zliatiny, ktoré sa začnú montovať na model Chiron koncom tohto roku. Pôjde o najväčšie brzdové strmene, aké sa kedy dostali na produkčné auto.

Napriek dĺžke až 41 centimetrov, šírke 21 centimetrov a výške takmer 14 centimetrov vážia iba 2,9 kilogramu. Pre porovnanie, súčasné hliníkové strmene Chironu vážia takmer päť kilogramov.
Tento spôsob výroby totiž umožňuje minimalizovať akýkoľvek nadbytočný materiál, čo sa odráža aj na zvláštnom organicky pôsobiacom vzhľade. Pevnosť im napriek tomu nechýba, použitá zliatina unesie až 125 kilogramov na štvorcový milimeter.
Práve pre jej odolnosť nie je možné použiť tradičné metódy výroby. Proces pozostáva z ukladania vrstiev titánového práška a ich zahrievania štyrmi vysokovýkonnými lasermi. Týchto vrstiev je spolu 2213 a výroba jedného takéhoto dielu trvá 45 hodín.
Využitie 3D tlačiarní pri výrobe automobilov je ešte stále v plienkach, najmä pokiaľ ide o funkčné časti. Nejde však o úplnú novinku, podobnú technológiu využíva napríklad Koenigsegg pri výrobe turbodúchadiel.