WASHINGTON D. C., BRATISLAVA. V posledných rokoch sa ako najčastejšia príčina dopravných nehôd spomína nepozornosť za volantom. Vodiči, ktorí miesto sledovania premávky sledujú sociálne siete, však zatieňujú ďalšiu skupinu rizikových vodičov, ktorá je väčšia, než sa pôvodne predpokladalo.
V desiatich percentách dopravných nehôd bola zistená ospalosť jedného z vodičov. Vyplýva to zo štúdie americkej automobilovej asociácie (AAA), vykonanej na 3500 vodičoch v USA.
“Traja z desiatich šoférov sa priznali k tomu, že pokračovali v jazde aj v tedy, keď už dokázali mať oči ledva otvorené.
„
Asociácia vyhodnocovala zábery z palubných kamier, ktoré boli v aute umiestnené tak, aby zachytávali tvár vodiča. Na základe času, koľko mal vodič zatvorené oči, vyhodnocovali, či je ospalý alebo nie.
Týchto 3500 vodičov bolo účastníkmi dokopy 700 dopravných nehôd. Po analýze troch minút záznamu pred nehodou asociácia skonštatovala, že ospalosť vodiča hrala rolu v 9,5 percentách prípadov všetkých dopravných nehôd a v 10,8 percentách prípadov, kedy vznikla podstatná škoda na majetku.