TURÍN. Fiat do štyroch rokov chce skoncovať s dieselovými motormi, tvrdí denník Financial Times odvolávajúc sa na vnútorné zdroje z automobilky.
Za radikálnym krokom pritom nemá byť snaha ukázať, aký je koncern Fiat-Chrysler ekologický, ale skôr nerentabilné investície do nových dieselových motorov. Ich reputácii ublížila kauza Dieselgate, ktorá sa v roku 2015 prevalila vo Volkswagene. Dovtedy dieselové motory automobilky prezentovali ako spôsob znižovania emisií oxidu uhličitého.
Zavedenie novej metodiky merania spotreby WLTP (Worldwide harmonized Light vehicle Test Procedure) má priamy vplyv na prísnejšie emisné normy. Pri meraní sa simuluje reálne používanie auta s prudším zrýchľovaním aj dlhším jazdením.

Oproti predošlému meraciemu cyklu NEDC (New European Driving Cycle) sa môže spotreba zvýšiť až o 30 percent. V súčasnosti platí medziobdobie, keď automobilky môžu uvádzať spotrebu medzi meraním NEDC a WLTP
Pre automobilky táto zmena znamená veľké investície do úpravy motorov. Podľa štatistík JATO Dynamics minulý rok v Európe klesol predaj áut s dieselovým motorom o 8 percent. Mnohí výrobcovia preto obmedzujú ponuku dieselov pri menej rentabilných modeloch alebo s nimi končia úplne.
K Toyote a Porsche sa tak zrejme pridá aj Fiat, ktorému patria aj značky Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Dodge, Chrysler a RAM. Koniec dieselov sa má v tomto prípade týkať iba osobných áut, v úžitkových vozidlách zostanú aj naďalej.
Podiel dieselových áut predaných minulý rok v Európe pritom v prípade koncernu Fiat-Chrysler (FCA) predstavoval vyše 40 percent. Najviac sa koncernu darí na domácej pôde v Taliansku, kde sa predá viac ako polovica z celkového počtu európskej produkcie FCA.
Automobilka informáciu o konci dieselových motorov zatiaľ odmietla komentovať.