So značkami Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall chce byť hlavným hráčom s elektrickými autami v Európe. Pracoval na vývoji stratégie pre elektrifikované autá, na základe ktorej uvedie koncern PSA v najbližších rokoch takmer dvadsiatku nových modelov.
GILLES LE BORGNE, výkonný viceprezident automobilky PSA pre kvalitu a výrobu, hovorí o tom, ako koncern PSA prišiel na spôsob, ako vyvinúť elektromobil tak, aby aj v prípade nezáujmu trhu bola automobilka zisková.
"Výrobu Opelu Corsa do Trnavy nepresunieme, ale spôsob, akým sa tam budú vyrábať autá, bude odlišný," hovorí Le Borgne v rozhovore pre SME.
Ako sa v koncerne pripravujete na budúcnosť bez áut so spaľovacím motorom?
"Vyvíjame kompletnú ponuku čisto elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Do roku 2020 chceme mať ponúkať v elektrifikovanej verzii polovicu modelov, do roku 2023 to bude 80 percent modelov a od roku 2025 to už budú všetky modely - osobné autá aj užitkové autá do 3,5 tony.

Zároveň si však uvedomujem, že nevieme, aký bude v budúcnosti energetický mix, koľko percent budú tvoriť elektrifikované verzie - či už plne elektrické (BEV), alebo plug-in hybridné s možnosťou dobíjania zo zásuvky (PHEV).
Preto sme vyvinuli dve "multienergetické" platformy, ktoré sú pripravené na elektrifikáciu. Vďaka nim môžeme rýchlo reagovať na podmienky na trhu, upraviť energetický mix podľa požiadaviek zákazníkov. To je pre nás nesmierne dôležité, pretože dnes nikto nedokáže predpovedať, koľko percent predajov budú tvoriť elektromobily a plug-in hybridy.
S našimi platformami vieme na rovnakej výrobnej linke stavať autá na benzín, na naftu, plug-in hybridné aj elektrické."

Ktoré vodzidlo sa takto bude vyrábať ako prvé?
"Budúci rok predstavíme plug-in hybridnú jednotku na platforme EMP2, ktorú v koncerne používame na autá a SUV od nižšej strednej triedy nahor. Táto bude mať batériu s kapacitou 10 alebo 13 kilowatthodín, elektrický dojazd niekde na úrovni 50-60 kilometrov, a pohon predných alebo všetkých kolies podľa typu auta.
Pre menšie autá vyvíjame s naším čínskym partnerom, automobilkou Dongfeng, platformu CMP. Do nej môžeme namontovať 110-koňový elektromotor, batériu s kapacitou 50 kilowatthodín, dojazd na úrovni 350-450 kilometrov a schopnosť rýchlonabíjania. Nasledujúca generácia Peugeotu 208 aj Opelu Corsa bude z tej istej výrobnej linky schádzať s naftovým, benzínovým aj elektrickým motorom."
Spomenuli ste Peugeot 208, jeho aktuálna generácia sa spolu s Citroënom C3 vyrába v Trnave. Znamená toto rozhodnutie, že aj výroba Opelu Corsa sa presunie do Trnavy?
"Nie. Celkové predaje týchto modelov nám neumožňujú zlúčiť výrobu na jednu linku, Trnava na to nemá kapacitu.