V autách sa pomaly začína udomácňovať takzvané DAB rádio. V niektorých autách je súčasťou štandardnej výbavy, v iných si zaň pýtajú výrobcovia príplatok - a mnohí netušia, aké výhody môže priniesť a či si zaň majú priplatiť.
Čo je to DAB a oplatí sa používať namiesto klasického FM či dokonca AM rádia? A mali by ste na DAB myslieť pri výbere ďalšieho auta?
Čo je to DAB?
DAB je skratka z Digital Audio Broadcasting čiže digitálne vysielanie zvuku. Ide o inú technológiu prenosu zvuku ako pri bežne používanom FM a dosluhujúcom AM rádiu, ktoré vysielajú analógovo.
Ako z názvu vyplýva, pri DAB je zvuk skonvertovaný na jednotky a nuly, podobne ako napríklad v súboroch MP3.
DAB si však nesmieme mýliť s internetovým rádiom, pri ktorom sa zvuk prenáša takisto digitálne, ale cez internet (v prípade auta ho môžeme prijímať prostredníctvom dátovej mobilnej siete). DAB je digitálne vysielanie na svojej vlastnej frekvencii.
Aká je frekvencia a bitrate DAB?

FM rádio sa vysiela na frekvenciách medzi približne 87,9 a 107,6 Megahertzov. Na DAB sa využíva pásmo 174 až 240 MHz.
Bitrate, ktorým sa prenáša zvuk cez DAB, je obyčajne 96 až 128 kilobitov za sekundu. To znie ako málo, no v idúcom aute by mala výhoda stabilného signálu prevýšiť nevýhodu nižšieho bitratu.
Analógový zvuk, ktorý sa prenáša cez FM frekvencie, nie je komprimovaný, takže teoreticky môže byť kvalitnejší. Web Engineering Radio píše, že aby sa DAB mohlo kvalitou vyrovnať FM rádiu, musel by byť bitrate v ideálnom prípade 300 kilobitov za sekundu, optimálne aspoň 160 kb/s.
V praxi však nemá FM všade dostatočne kvalitný signál, a zvuk je preto zašumený.
V čom sú výhody oproti bežnému rádiu?
Lepšia kvalita signálu. Je pravda, že pokiaľ má váš prijímač perfektný signál, FM rádio ponúkne lepší zvuk. Analógový signál nie je digitalizovaný a komprimovaný, a preto sa ním môže teoreticky preniesť väčšie množstvo dát (kvalitnejší zvuk).

V praxi sa však signál naprieč Slovenskom výrazne rôzni. V miestach, kde je zlé pokrytie, napríklad medzi budovami alebo ďaleko za kopcom od najbližšieho vysielaču môžete stretnúť počuteľne zhoršenú kvalitu zvuku.
Pri DAB rozdiely v kvalite nehrozia, zvuk bude znieť stále rovnako bez ohľadu na kvalitu signálu. To je hlavná výhoda digitálneho prenosu (nielen) zvuku - s klesajúcou kvalitou signálu kvalita prenášaných dát neklesá. Až keď je signál príliš slabý, DAB rádio zrazu prestane hrať.
Menšie riziko šumu. Ak strácate signál na FM rádiu, zvuk začne praskať a šumieť. Keď sa premiestňujete medzi vysielačmi a v aute máte prijímač s automatickým vyhľadávaním podľa RDS, autorádio môže preladiť na vysielaciu frekvenciu tej istej stanice na inom vysielači.
V opačnom prípade musíte preladiť na inú frekvenciu manuálne, aby ste mohli ďalej počúvať rádio. DAB rádio má jednu frekvenciu na celom území.
Ponuka staníc. Keďže jedna stanica na technológií DAB využíva užší frekvenčný rozsah a pásmo DAB je väčšie, na frekvencie DAB sa zmestí viac staníc. Vďaka digitálnemu vysielaniu môžete počúvať aj zahraničné rádiá bez väčšej straty signálu.
DAB na Slovensku: Aké stanice si môžem naladiť?
Na Slovensku máme päť vysielačov, ktoré vysielajú rádio prostredníctvom technológie DAB+. Prvé štyri prevádzkuje Towercom a posledný AVIS. Sú to:
- Bratislava - Kamzík,
- Banská Bystrica - Laskomer,
- Žilina - Križava,
- Košice - Heringeš a
- Nitra - Zobor.
Od roku 2015 sa cez DAB vysielajú okruhy verejnoprávneho RTVS:
- Rádio Slovensko
- Rádio Devín
- Rádio_FM
- Rádio Junior
- Rádio Patria / Rádio Slovensko International
- Rádio Litera
Neskôr začali pribúdať aj súkromné stanice, pričom nie všetky vysielajú všetky vysielače na Slovensku:
- Rádio Aktual
- Rádio Anténa Rock
- Rádio Best FM
- Rádio Jemné
- Rádio Lumen
- Rádio Rocková Republika
- Rádio Vlna
Niektorí môžu považovať za výhodu to, že cez DAB nenaladíte stanice Fun Rádio či Rádio Európa 2, pretože tieto nevysielajú digitálne.
Okrem slovenských rádií môžete cez DAB počúvať aj tie zahraničné. Web radiomap.eu uvádza, že na Slovensku sa dajú počúvať rakúske, české či maďarské stanice. Používatelia hlásia, že sa im podarilo cez DAB naladiť dokonca slovenské rádio v Chorvátsku.
Vyberám si nové auto, v ponuke príplatkov je aj DAB. Oplatí sa si zaň priplatiť?
To záleží najmä od toho, či v aute počúvate rádio, či často meníte stanice, či oceníte väčší výber a či mávate problémy s kvalitou signálu. Myslíme si, že bežní používatelia, ktorí majú celý čas zapnutú tú istú stanicu, prípadne striedajú dve-tri, môžu položku DAB pokojne vynechať a radšej si priplatiť za niečo iné.
Za DAB by si mali, naopak, priplatiť tí, ktorí radi striedajú rôzne stanice a majú záujem počúvať aj zahraničné vysielanie. Ocenia stabilnejší signál aj väčšiu ponuku programu.
Pre nás je dôležitejším príplatkom pripojenie smartfónu k autorádiu - v prvom rade Bluetooth, prípade rozhranie Apple CarPlay či AndroidAuto. Vďaka nemu si ľahšie v aute pustíte vlastnú hudbu či niektorý z podcastov denníka SME - spravodajské Dobré ráno alebo technologický Klik.
Na v západoeurópskych krajinách môžu jedného dňa - v horizonte desiatich rokov - pristúpiť k odstaveniu FM vysielania v prospech DAB. Na Slovensku zatiaľ nie je nič podobné v pláne.
Jedinou európskou krajinou, v ktorej zatiaľ k úplnej odstávke FM pristúpili, je Nórsko. V ňom od minulého roka môžete počúvať len DAB rádio.