BOSTON, BRATISLAVA. Autonómne autá sa pri orientácií na ceste spoliehajú hlavne na takzvaný lidarový skener - zariadenie, ktoré meria vzdialenosť tým, že vysiela laserové lúče a meria čas, za ktorý sa odrazí a vráti naspäť. Lidarový skener, ale aj ľudský zrak však má problémy hneď, ako na cestu sadne hmla.
Kvapôčky vody vo vzduchu totiž rozptyľujú lúče svetla, takže človek nič poriadne nevidí a lidarovému skeneru sa namiesto presného lúča vráti neurčitá machuľa.

Nový softvér, ktorý vyvinuli vedci na unverzite MIT, by tieto prekážky mohol pomôcť odstrániť.
"Vyvinúť systém, ktorý vidí cez hmlu lepšie ako človek bola pre mňa výzva, s ktorou som sa chcel popasovať," hovorí Guy Satat, doktorand na oddelení MIT Media Lab, ktorý výskum viedol.
"Pracovali sme pritom s celkom realistickou hmlou, ktorá je niekde hustejšia, niekde redšia, a neustále sa mení."
Každý pixel má svoju vlastnú hmlu
Senzor s rozlíšením 32x32 pixelov sníma každých 56 pikosekúnd - 0,000 000 000 056 sekundy - odrazy laserových lúčov. Podľa času medzi odoslaním laserového lúča a jeho "návratom" vie systém identifikovať rôzne objekty v hmle.
Laserový lúč sa v hmle rozptyľuje, čo však značne sťažuje rozlišovanie jednotlivých objektov a ich tvarov. Vedcom sa ale podarilo odfiltrovať rozptýlené svetlo a zvýšiť tak presnosť rozpoznávania.