KALIFORNIA. Dozvuky kauzy Dieselgate sa ozývajú aj tri roky od jej vypuknutia. Najnovšie svet zaujali zábery z dronu, ktoré ukazujú tisíce Volkswagenov zaparkovaných v púšti. Je teda namieste otázka, že čo sa so zachovalými autami stane.
Po prevalení podvádzania s meraním emisií musel Volkswagen v USA odkúpiť späť autá s dieselovými motormi TDI plniacim normu Euro 5 (rad EA189) vyrábaným medzi rokmi 2007 a 2015.
Autá sa teraz z 37 parkovísk snaží postupne sústrediť na na spoločné miesto, aby neboli autá roztrúsené po celej Amerike. Do kalifornskej púšte pri meste Victorville začal Volkswagen autá zvážať už na konci minulého roka. Podarilo sa mu vytvoriť impozantné parkovisko, ktoré pôsobí ako z postapokalyptického filmu.
Podobným spôsobom väčšinou dožívajú vyradené lietadlá, ktoré čakajú na zošrotovanie. Lenže budúcnosť Volkswagenov by mala byť svetlejšia.
Podľa amerických úradov už Volkswagen v USA do konca minulého roka odkúpil od majiteľov naspäť 335-tisíc vozidiel. Z nich po oprave 13-tisíc predal a približne 28-tisíc dal zošrotovať, uvádza denník Guardian. Zvyšných 294-tisíc áut stále čaká na svoj osud.

Autá, na ktoré teraz sadá prach, zrejme Volkswagen predá do zahraničia. Zo Spojených štátov ich však môže vyviezť až po úprave emisií. Autá tak zrejme skončia v Južnej Amerike alebo v rozvojových krajinách na inom kontinente.
Prepuknutie škandálu malo vplyv na 11 miliónov áut po celom svete, z ktorých vyše 6 miliónov bolo vrámci zvolávacej akcie upravených. Automobilku už celá kauza stála vyše 25 miliárd eur. Vrásky jej spôsobuje aj kradnutie vykúpených áut. Z parkoviska opusteného štiadióna Pontiac Silverdome pred časom zmizlo približne 70 áut, ktoré skončili s falošnými papiermi na aukcii v Indiane.