V garážiach či šopách sa skrývajú rôzne poklady - a najmä množstvo odpadu. Staré dielce z áut v lepšom prípade končia odložené niekde v kúte čakajúc na vypratanie, v horšom prípade sa ich ľudia zbavujú vyhodením do prírody.
Mnohí domáci majstri si tiež na svojom aute radi sami menia olej. Ten použitý v lepšom prípade odložia do zabudnutia, v horšom prípade s ním moria drevo či ho vylievajú do trávy.
Podobný osud zvykne mať aj olej zo záhradných nástrojov, napríklad kosačky či motorovej píly.
Medzi najčastejšie druhy automobilového odpadu patria ojazdené pneumatiky, staré autobatérie či použitý motorový olej. Pneumatiky niektorí využívajú pri budovaní záhrady či detského ihriska ako hojdačku, autobatérie väčšinou žiaden užitočný druhý život nečaká.
Všetky druhy automobilového odpadu však dokážete odovzdať na ekologickú likvidáciu.
Kam odovzdať staré pneumatiky
Ojazdené pneumatiky môžete odovzdať bezplatne v každom pneuservise alebo predajni pneumatík.
Podľa zákona o odpadoch je každý distribútor, ktorý predáva pneumatiky alebo ktorý prezúva pneumatiky aj bez ich predaja, povinný zabezpečiť zber ojazdených pneumatík.

Spätný zber musí byť bez ohľadu na značku alebo typ pneumatík bezplatný, nesmie sa viazať na kúpu nových pneumatík.
V cene každej pneumatiky je totiž zahrnutý takzvaný recyklačný poplatok, preto by motoristi nemali za odovzdanie pneumatík ďalej platiť. Informácia o zaplatenom recyklačnom poplatku by mala byť uvedená na predajnom doklade.
„Po viac ako dvoch rokoch účinnosti nového zákona o odpadoch sa ukazuje, že verejnosť nevie o svojich právach. Ani časť distribútorov pneumatík si nie je istá, aké má všetky povinnosti. Našou kampaňou chceme prispieť k ochrane životného prostredia, keďže práve ojazdené pneumatiky neraz končia v prírode,“ predstavuje zámery osvetovej kampane Radim Filák zo spoločnosti ELTMA.
Kam odovzdať starú autobatériu
Starú autobatériu môžete odovzdať v každej predajni autobatérií, čiže v predajniach s náhradnými dielmi, v autoservisoch a na niektorých čerpacích staniciach.
Podobne ako pri pneumatikách, zákon o odpadoch ustanovuje rovanké povinnosti aj pre distribútorov batérií a akumulátorov. Každý distribútor musí ponúkať aj spätný zber. Bezplatne a bez viazania na kúpu iného tovaru.

Preto nájdeme napríklad v potravinách či obchodoch s elektronikou aj menší "smetný kôš", určený na odovzdávanie starých batérií.
Predajcovia autobatérií by mali o tejto možnosti informovať na svojej webstránke. Napríklad obchod s náhradnými dielmi a príslušenstvom Autokelly o tom na webe nepíše.
Kam odovzdať použitý motorový olej a olejový filter
Motorový olej sa dá odovzdať na zbernom dvore, musí byť v pôvodnom obale.
Likvidácia použitého motorového oleja je trochu zložitejšia. Ide o nebezpečnú látku - jedna kvapka dokáže znehodnotiť tisíc litrov vody, navyše pri výmene oleja vznikne okrem použitého oleja aj odpad v podobe olejového filtra a nádoby na olej.

Zákon o odpadoch neustanovuje nikomu povinnosť zberu použitého motorového oleja. V zákone sa píše len to, že motorový olej sa musí spracovať oddelene od ostatných odpadov. Nesmie sa miešať s inými odpadmi a je zakázané ho vypúšťať do vody alebo pôdy.
Je to priestupok, za ktorý môže okresný úrad uložiť pokutu do výšky 2 500 eur.
Likvidácia oleja je nákladná, nemôžete ho bezplatne odovzdať na čerpacích staniciach ani v autoservisoch.
Pre zaujímavosť, na 162 čerpacích staniciach siete Slovnaft v 84 mestách môžete bezplatne odovzdať použitý kuchynský olej. Slovnaft ho totiž dokáže využiť ako biozložku do motorovej nafty.
Najväčšiu šancu na likvidáciu použitého motorového oleja máte v zberných dvoroch.
V Bratislave je to zberný dvor na Ivanskej ceste. Fyzická osoba môže odovzdať päť litrov motorového oleja v pôvodnom balení.
O možnosti odovzdania oleja na zbernom dvore je lepšie sa vopred informovať - alebo si ho nechať vymeniť (hoci aj v neznačkovom) autoservise, ktorý sa o likvidáciu postará.