V osemdesiatych rokoch trápila najväčšiu americkú automobilku General Motors (Chevrolet, Cadillac, Buick) prudko rastúca konkurencia z Ázie - najmä Toyota, ale aj ďalšie japonské automobilky.
Vtedajší riaditeľ GM Roger Smith našťastie prišiel na spôsob, ako vyrábať autá rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie.

Roger Smith sníval o "fabrike v tme", kde nebude potrebné žiadne svetlo, pretože o celú výrobu auta sa postarajú roboty. V osemdesiatych rokoch insvetoval koncern General Motors miliardy do automatizácie fabriky v meste Hamtramck pri Detroite.
Počítačom navádzané vláčiky začali blúdiť po fabrike. Robotické ruky v lakovni sprejovali farbou seba a nie autá, takže autá museli na kamiónoch voziť do inej fabriky na prelakovanie. A keď zvárací robot začal vrážať do karosérií, linka sa musela úplne zastaviť - a pracovníci stáli a čakali na príchod dodávateľa robotov, píšu vo svojej knihe Comeback o americkýh automobilkách autori Paul Ingrassia a Joseph White.
Rovnakú chybu teraz zopakovala Tesla s Modelom 3, zhodujú sa odborníci podľa webu Ars Technica.
Ak vidíme, ako sa robot hýbe, ide príliš pomaly
Minulý týždeň Tesla ohlásila pozastavenie výroby Modelu 3 na štyri až päť dní, v čase odstávky majú prebehnúť "vylepšenia automatizácie výroby". Prílišnú automatizáciu už oľutoval aj samotný riaditeľ automobilky Elon Musk.