BRATISLAVA. Švédsky výrobca nákladiakov Scania pokračuje v obmene svojho modelového radu. Po predstavení nového dizajnu v roku 2016 postupne prichádzajú ďalšie verzie. Tou najnovšou, orientovanou na ťažkú prácu na stavbe, je rad XT, ktorý sme si vyskúšali na off-roadovom polygóne v Orechovej Potôni.
Bežne testujeme iba osobné autá a tak najväčšími vozidlami sú pre nás zvyčajne dodávky do 3,5 tony. Prečo si však občas nevyskúšať aj čosi väčšie? Napríklad nákladiak s výkonom 450 koní naložený zeminou.
Scania už roky vychádza v ústrety rozmanitým požiadavkám svojich zákazníkov, takže ponúka nákladiaky presne podľa ich predstáv. V ponuke tak má nielen široký modelový rad, ale aj viacero typov kabín rôznych veľkostí, podvozkov, motorov, prevodoviek či počtu náprav. Na podujatí boli vystavené ťahače pre diaľkovú dopravu, my sme si však vyskúšali pracovné verzie XT.
Spoločník do ťažkého terénu
Práca v náročných podmienkach, akými sú stavby, lomy, či lesy, si vyžadujú aj špecifickú výbavu. Scania XT napríklad ponúka masívny oceľový nárazník, ktorý zlepšuje nájazdové uhly a v prípade poškodenia sa dá ľahko vymeniť. V jeho strede je pod evidenčným číslom ukrytý čap s vlečnou kapacitou až 40 ton. Ak sa teda jeden z nákladiakov dostane do problémov, môže ho ďalší vyslobodiť, aj bez nutnosti vyložiť náklad či volať pomoc.
Ďalším špecifikom je uzamykateľný priestor za dverami určený na menšie predmety alebo ho podľa výbavy nahrádza schodík. Vďaka nemu a držiaku na streche, ktorý pripomína strešný nosič, môže vodič s menšou dávkou akrobacie vyliezť na bok kabíny a skontrolovať náklad na korbe.
Štartujeme
Vyštveráme sa po schodíkoch do kabíny a inštruktor Scanie Emil Šofranko nám vysvetľuje, ako veľký kolos ovládať. Postup sa v zásade príliš nelíši od osobného auta, no napriek tomu má svoje špecifiká. Ako prvé si nastavíme vzduchom odpružené sedadlo, ktoré vie krásne eliminovať otrasy pri jazde nespevneným terénom. Niečo podobné by sa zišlo aj mnohým SUV s tvrdým podvozkom.