Po takmer 90 rokoch vo vlastníctve automobilky General Motors zmenil nemecký Opel majiteľa. Za 2,2 miliardy eur ho kúpil francúzsky koncern PSA Peugeot Citroën. O budúcnosti značky Opel na Slovensku rozprával riaditeľ importéra v Česku a na Slovensku PAVEL ŠILHA.
Čo sa za posledný rok stalo s automobilkou Opel?
Minulý rok v marci vyšla správa, že americký koncern General Motors rokuje s francúzskou automobilkou PSA (Peugeot, Citroën, DS) o predaji značky Opel. Pôvodne chceli firmy transakciu uzavrieť do konca roka, ale už 1. augusta sa Opel stal súčasťou PSA.
Odvtedy prebieha zjednocovanie procesov, stávame sa súčasťou PSA a teda druhou najväčšou automobilkou v Európe.
Odkiaľ ste sa o tomto obchode dozvedeli vy?
Najprv z médií, kde sa objavili prvé špekulácie. Najprv nikto nevedel, či ich brať vážne, alebo nie.
Celkom skoro - približne po týždni - už automobilky reagovali oficiálnym vyhlásením, ktorým špekulácie potvrdili.
Čo to znamená pre vás ako riaditeľa značky Opel v Česku a na Slovensku?
Na jednej strane sa tým pre nás nič nemení, fungujeme v rovnakej štruktúre ako doteraz. Postupne sa k nám dostávajú nejaké veci, ktoré fungujú na úrovni nového koncernu, ale zatiaľ nás nikto iný neriadi.
Pavel Šilha (50)
Od roku 2010 je riaditeľom importéra značky Opel pre Českú a Slovenskú republiku.
Pred svojím príchodom k značke Opel pôsobil ako riaditeľ slovenského zastúpenia značky Kia, predtým riadil české zastúpenie značky Seat a pracoval aj vo vedení českého zastúpenia značky Mazda.
Opel opakovane deklaroval, že aj po zmene vlastníka bude pôsobiť ako samostatná značka s vlastnou identitou a vlastným modelovým portfóliom. Autá budú zdieľať niektoré technológie, ale celá distribúcia zostáva striktne oddelená, takže zatiaľ nemáme cieľ zlúčiť sa s miestnym zastúpením PSA.
My aj sieť predajcov fungujeme oddelene tak ako doteraz, takže z tohto hľadiska sa toho pre nás až tak veľa nedeje. Po finančnej stránke to v posledných rokoch nevyzeralo s Oplom globálne veľmi dobre, v európskom koncerne máme za cieľ dostať sa z červených čísel do zisku, čo by malo značku výrazne posilniť.
Ako tieto zmeny pocíti slovenský zákazník?