BERLÍN. Európska únia nedávno zverejnila zoznam bezpečnostných prvkov, ktoré by od roku 2021 mali byť povinné v každom novom aute. Ide napríklad o antikolízny systém, ktorý pomocou radaru sníma situáciu pred vozidlom a v prípade, že vodič nereaguje na blížiacu sa prekážku, auto začne samo brzdiť. Pribudnúť by mal aj detektor alkoholu s blokovaním štartéra či detektor únavy vodiča.
Nemecký autoklub ADAC tvrdí, že štvrtina všetkých nehôd je zapríčinená nedodržaním dostatočnej vzdialenosti medzi vozidlami. Je preto pochopiteľné, že vo výbave nových modelov sa čoraz častejšie objavuje adaptívny tempomat, ktorý dokáže popri nastavenej rýchlosti sledovať aj vzdialenosť vpredu idúceho vozidla.
Zaužívanou skratkou je ACC, teda Adaptive Cruise Control. K jeho základnému fungovaniu sa pridávajú aj ďalšie funkcie, auto tak dokáže prispôsobiť rýchlosť na základe mapových podkladov alebo čítaní dopravných značiek.
Údaje z GPS neslúžia iba na sledovanie povolenej rýchlosti, ale aj na prispôsobenie sa terénu, napríklad spomaleniu v prudkej zákrute. Vtedy už nehovoríme iba o adaptívnom tempomate, ale o systéme ISA (Intelligent Speed Adaptation).
Či sa dá reálne spoľahnúť na systém, ktorý je už iba krok od autonómnych áut, zisťoval ADAC v spolupráci s rakúskym ÖAMTC.
Značky si auto všíma aj za vodiča
Do testu zapojil päť nových áut rôznych značiek a skúmal, či sa dá na inteligenciu auta spoľahnúť. Adaptívny tempomat skúšali v Audi A4, BMW radu 7, v Mercedese triedy S, vo Volkswagene Arteon a vo Forde Galaxy.