DETROIT, BRATISLAVA. Vysoké terénne autá sa majiteľom môžu zdať bezpečnejšie, no ostatných v premávke ohrozujú oveľa viac.
Pravdepodobnosť, že chodec pri zrážke utrpí smrteľné zranenia, je pri SUV dvoj- až trojnásobná v porovnaní s klasickým autom.
V USA rastie počet úmrtí chodcov, za posledných desať rokov takmer o polovicu. Odborníci za tým vidia rastúcu popularitu SUV, píše Detroit Free Press.
Trend SUV rýchlo rastie, zákazníkom sa páči robustný vzhľad, terénne schopnosti, vysoký posed ale aj vyšší pocit bezpečnosti. pre chodcov však môžu byť takéto autá oveľa nebezpečnejšie.
Pri klasickom aute totiž nos auta príde do kontaktu najprv s nohami. Pri SUV je oveľa skôr ohrozený hrudník či dokonca hlava.
V rokoch 2009 až 2016 narástol počet úmrtí chodcov zapríčinených SUV o približne 70 až 80 percent, cituje výskumy Detroit Free Press.

Americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) navyše nevenuje väčšiu pozornosť ochrane chodcov pri náraze.
Európska nezávislá agentúra EuroNCAP testuje aj ochranu chodcov pri náraze.
Automobilky tak musia zlepšovať pasívnu bezpečnosť chodcov (lepšie deformačné zóny okolo nárazníka a kapoty) ako aj aktívnu bezpečnosť (systém núdzového brzdenia, upozornenie na chodca svetlom).
Vďaka lepšej ochrane chodcov sú aj štatistiky úmrtnosti lepšie v Európe ako v USA, no na starom kontinente začala úmrtnosť chodcov v posledných rokoch stagnovať.

Do zvyšovania bezpečnosti chodcov sa môžu zapojiť aj mestá. Napríklad New York znížil počet smrteľných nehôd chodcov za posledné štyri roky na polovicu.
Dosiahol to tak, že v kritických úsekoch znížil povolenú rýchlosť, zahustil sieť priechodov pre chodcov a zlepšil pouličné osvetlenie.
Vodiči tak majú väčšiu šancu chodca zbadať a chodci väčšiu motiváciu ísť po priechode miesto prebiehania po ceste.