MELBOURNE, BRATISLAVA. Keď nás v aute premáha na spánok, nemusí to súvisieť s nedostatkom spánku či kofeínu. Či už sedíte za volantom alebo sa veziete ako pasažier, samotné cestovanie v aute pôsobí uspávajúco, tvrdia vedci v novom výskume.
Ospalosť za volantom môže prísť už po 15 minútach jazdy. Štúdia hovorí, že príčinou môžu byť samotné vibrácie idúceho auta.
Vedci z univerzity RMIT v austrálskom meste Melbourne začali zisťovať, aký vplyv na bdelosť človeka majú vibrácie, ktoré sa naňho prenášajú cez sedadlo.
Mamičky netrasú kočíkmi nadarmo

"Keď ste unavený, netreba veľa, aby vám začali ťažieť viečka či ruky. Prišli sme na to, že mozog aj telo zvádzajú jemné vibrácie sedadiel v aute," hovorí Stephen Robinson, jeden s výskumníkov.
Robinson s ďalšími vedcami na RMIT posadili 15 dobrovoľníkov na autosedačku v simulátore, ktorý vedel vibrovať na rôznych frekvenciách. Každý dobrovoľník najprv hodinu sledoval ubiehajúcu diaľnicu v pokoji a potom ďalšiu hodinu pri nízkofrekvenčných vibráciách na úrovni 4 až 7 hertzov.
"Náš výskum ukazuje, že tieto nízkofrekvenčné vibrácie - ktoré cítime pri jazde v aute či SUV - postupne vyvolávajú únavu aj u tých, ktorí si do auta sadajú dobre odpočinutí a zdraví," píšu autori štúdie.
Efekt je v podstate podobný, ako keď sa mamička snaží uspať dieťa trasením kočíka.