BRATISLAVA. Boli Vianoce 1963, keď sa mladý automobilový konštruktér Ján Cina rozhodol prvýkrát neísť na sviatky za rodinou do Šarišskej Poruby a miesto toho radšej kresliť autá v garsónke pri bratislavskom Štrkovci.
Mal na to dobrý dôvod. Chcel pomôcť kolegom pri návrhu moderného nástupcu známej Tatry 603. Tím z bratislavskej Tatry pod vedením inžiniera Ivana Mičíka už tlačil čas. Posledný návrh 603 X5, s ktorým prišiel Cina, sa ukázal ako najlepší.
Lenže nástupcom Tatry 603 sa o desať rokov neskôr stala nakoniec hranatá Tatra 613 s karosériou od talianskeho štúdia Vignale.
Projekt bratislavskej Tatry ostal pri jednom prototype modernej limuzíny a skíc s verziou dvojdverového kupé.
Práve tento návrh po 55 rokoch opäť ožíva vďaka tímu ľudí okolo Slovenského múzea dizajnu a podpory J&T Banky.
Pri príležitosti predstavenia projektu oživenia Tatry 603X Coupé sme sa porozprávali s autorom konceptu Jánom Cinom aj vedúcim Slovenského múzea dizajnu Marošom Schmidtom.
Ján Cina: Bola to história vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi

Ako ste sa dostali k automobilovému dizajnu?
Pravdepodobne prechodom od môjho záujmu o lietadlá k autám. Odmalička som si kreslil lietadlá, neskôr si ich aj sám vyrábal, či už podľa plánu, alebo vlastnej fantázie. Musím však povedať, že viac ma zaujímali práve lietadlá než autá. Vždy som obdivoval tvary v prírode, napríklad pri zvieratách. Zo začiatku som ešte nevedel, čo je to aerodynamika, ale všímal som si pohyby vtákov a rýb.
Potom som chcel študovať letectvo na Vojenskej technickej akadémii v Brne. Hoci som sa na školu dostal, letectvo bolo už obsadené a kanóny ma nezaujímali. Nakoniec som išiel v Bratislave na strojarinu, kde sme v piatom ročníku mali už špecializácie a ja som si vybral stavbu automobilov. Tá však na Slovensku nebola, tak som išiel do Brna.