SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Pri ceste na dovolenku sa možno stretnete s nasledovným úkazom: Idete po viacprúdovej diaľnici v stredne hustej premávke, ktorá náhle zhustne, výrazne sa spomalí či dokonca úplne zastane. Keď sa rozbehnete, po príčine tejto kolóny nevidíte ani stopy.
Takéto situácie sa na cestách stávajú až príliš často. Ide princíp mávnutia motýlích krídel v praxi - jeden zdanlivo neškodný manéver, ako napríklad o niečo agresívnejšie predbiehanie, môže vyvolať náhle spomalenie až úplné zastavenie celej diaľnice.

Príčinou je sčítavanie reakčných časov vodičov, ktorí idú za "motýľom", ktorý mávne krídlami, a teda vydá prvý impulz pre narušenie plynulého prúdu áut.
Predchádzať takýmto "fantómovýcm zápcham" pomáha aj adaptívny (dištančný) tempomat, ktorý automaticky udržiava vzdialenosť od vpredu idúceho auta. Keby sa tento systém masovo rozšíril, zápchy by mohli úplne vymiznúť.
Tempomat má rýchlejšie reakcie ako človek
Účinok adaptívneho tempomatu demonštruje video, na ktorom sa podieľala americká automobilka Ford v spolupráci s výskumníkmi z Vanderbiltovej univerzity v štáte Tennessee.