Hovorí sa, že už neexistujú zlé autá, iba dobré a lepšie. Spraviť v dnešných časoch zlé auto by pre automobilku bola samovražda.
Faktom však je, že nie všetko v moderných autách je dokonalé a nájdu sa drobnosti, ktoré nás iritujú alebo vyslovene rozčuľujú.
Zostavili sme preto rebríček vecí, ktoré nám pri testovaní nových áut opakovane prekážali.
Otravný štart/stop systém
Znižovanie emisií a šetrenie paliva prinieslo systém štart/stop, ktorý po zastavení auta a vyradení rýchlosti, napríklad na semaforoch, automaticky vypne motor. Opäť naskočí po zošliapnutí spojky a zaradení rýchlosti.
Systém štart/stop sa začal masovo objavovať pred desiatimi rokmi, ale ako prvý ho mal už Fiat Regata v roku 1982 pod označením Citymatic.

Priznáme sa, nie sme fanúšikmi tohto systému a nevidíme v ňom veľký zmysel. Predstavte si, že všetky vozidlá v kolóne majú vypnutý motor a neprodukujú žiadne emisie, iba ticho stoja.
Táto krásna predstava sa končí v momente, keď sa autá musia posunúť. Postupne naskakujú motory, emisie pri rozbehu rastú a vodiči sa aj tak pohnú iba o niekoľko metrov, aby systém štart/stop motor opäť vypol.

Mnohí majú celkom oprávnené obavy, že takýto systém znižuje životnosť motora. Pri aute bez štart/stop systému musí za svoj život motor naštartovať približne 50-tisíc ráz, so štart/stop systémom je to desaťnásobne viac.
Nastávajú aj situácie, keď sa motor vypne, ale iba na pár sekúnd, pretože ho opäť prebudí silnejšie stlačenie brzdového pedálu alebo potreba kúriť či klimatizovať interiér auta.