Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Tesla - výrobca elegantných, vysokovýkonných elektrických vozidiel - a jej ostro sledovaný riaditeľ Elon Musk v poslednej dobe plnili správy, no nie vždy v dobrom. Jeden týždeň sa chce firma stiahnuť z verejného akciového trhu, ďalší sa tvári, akoby sa nič nestalo.
Spoločnosť Tesla nie je len najväčší výrobca elektromobilov na svete, ale aj jedna z firiem s najväčšou trhovou hodnotou a tiež najväčšou pozornosťou.
S tým však prichádzajú aj veľké mýty.
Mýtus číslo 1: Tesla je odsúdená na zánik.
Firma má výrazne väčšie výdavky ako príjmy, od založenia je v celkovej strate 9 miliárd dolárov. Za druhý kvartál tohto roka, ktorý skončil v júni, strata dosiahla 717 miliónov.
S akciami Tesly sa špekuluje ako s máloktorými inými. Investori tento rok predali 25 percent obchodovateľných akcií vo viere, že sú nadhodnotené a neskôr ich nakúpia späť za nižšiu cenu.
Tí, ktorí sa spoliehajú na úpadok Tesly, ako napríklad Vicki Bryan, si myslia, že "Tesla môže smerovať k bankrotu, ak nedokáže dostatočne rýchlo vyriešiť urgentné problémy, ako napríklad blížiacu sa splatnosť niektorých pôžičiek, ktoré by mohli ohroziť už tak sa stenčujúce zásoby hotovosti."

Muskove výstredné správanie tejto vyhliadke nepomáha. Nedávneho tweetoval o tom, ako chce pretransformovať Teslu na súkromnú spoločnosť a že už má "financovanie zabezpečené." Výsledkom bolo vyšetrovanie americkej komisie pre cenné papiere a burzu.
Firma však má aj mnohé silné stránky, vrátane histórie v navrhovaní a vyrábaní atraktívnych a vzrušujúcich áut. Organizácia Consumer Reports dáva autám od Tesly pravidelne vysoké skóre, a čo je snáď najdôležitejšie, majitelia Tesiel milujú svoje autá.
Aj tá toľko diskutovaná cena akcií ostáva pri svojom historickom maxime, čo dáva možnosť firme v prípade potreby získať ďalšie finančné prostriedky. V USA sa Tesla Model 3 aktuálne predáva lepšie ako porovnateľné (neelektrické) modely od BMW, Lexusu aj Mercedesu.
Tesla naozaj čelí veľkým problémom s výrobou: Pravidelne mešká s plnením cieľov, ktoré si sama stanoví, a sú známe viaceré správy o ťažkostiach v jej fabrike v kalifornskom meste Fremont.
Ale úspech jej produktov naznačuje, že firma bude hodná záchrany, aj keď jej súčasné vedenie ju nedokáže spraviť ziskovou. Aj v tom najhoršom prípade - nedostatok aktív, bankrot alebo právne problémy ktoré vyhladia akcionárov - by Tesla stále obstála ako výrobca luxusných automobilov.
Bola by to skôr značka ako Porsche, ktorá má odhadovanú hodnotu 10 miliárd dolárov, než Ford s hodnotou 50 miliárd alebo firma s hodnotou vyše 500 miliárd, ako si ju Elon Musk predstavuje.
Mýtus číslo 2: Budúcnosť veľkosériových elektrických áut závisí od Tesly.
Mnohí si myslia, že väčšie problémy v Tesle by boli znakom pre všetky elektrické autá. "Keď padne Tesla, na koho sa môžeme spoľahnúť, že bude za elektrické autá niesť fakľu?" pýtali sa nedávno v článku vo Forbes. "Revolúcia elektromobilov Teslu stále potrebuje," presviedčali nás začiatkom augusta.