GÖTEBORG. Predstavte si, že cestujete prvou triedou. Máte k dispozícii lounge, teda miesto, kde sa môžete pohodlne usadiť do kresla, pospať si alebo sa len tak kochať ubiehajúcou krajinou za oknom.
V salóniku nemusíte byť sami, môžete debatovať s kamarátmi nad pohárikom šampanského a stále sa pritom veziete.
Presne tak vyzerá predstava Volva o budúcnosti jeho áut. Najnovší koncept s názvom 360c patrí do kategórie autonómnych vozidiel, ktoré kompletne redefinujú zmysel auta a najmä jeho vnútornej koncepcie.
Milovníci šoférovania sa zrejme budú chytať za hlavu - už žiaden volant, posádka otočená chrbtom k ceste pred sebou, o presun z bodu A do bodu B sa vozidlo stará úplne samo.
Dôvodom prečo s podobným nápadom automobilky prichádzajú je fakt, že doprava v mestách sa zhusťuje a pre mnohých je cestovanie v klasickom automobile často stresujúce.
Volvo zvolilo trochu zvláštnu filozofiu, pretože tvrdí, že chce dostať dobre zabezpečených ľudí zo súkromných lietadiel a vrtuľníkov na cesty. Automobilka však nemyslí preplnené európske cesty počas špičky, skôr transport v rámci USA.

V Spojených štátoch využije vnútroštátne lety ročne až 750 miliónov pasažierov. Často ide o vyťažené letecké linky medzi veľkými mestami, ktoré sú pritom vzdialené do 400 kilometrov od seba, napríklad trasa medzi Washingtonom a New Yorkom.
Šéf korporátnej stratégie Volvo Mårten Levenstam vníma autonómne vozidlá ako nový spôsob dopravy, ktorý si verejnosť ešte musí osvojiť.
"Keď bratia Wrightovci prvýkrát vyleteli s lietadlom do oblakov v roku 1903, nemali ani poňatia o súčasnom leteckom priemysle. Ani my dnes netušíme, ako bude vyzerať budúcnosť autonómnych áut, ale významne ovplyvní spôsob, akým budú ľudia cestovať, ako budú v budúcnosti vyzerať mestá a ich infraštruktúra. Koncept 360c považujeme za dobrý začiatok pre diskusiu o autonómnej budúcnosti, s ktorou sa ešte len začíname oboznamovať," vysvetlil Levenstam.