"Po 2-hodinovej ceste v autosedačke sa dieťaťu zastavilo dýchanie. Túto chybu robí 90 percent rodičov," začína sa článok na slovenskom ženskom webe, ktorý je napísaný tak, že nejedna mamička z neho môže chytiť panický záchvat.
Text vyznieva, akoby každé dieťa, ktoré dlhšie sedí v autosedačke, bolo vystavené riziku úmrtia pre zástavu dýchania. "Túto chybu robí 90 percent rodičov" si niekto môže vysvetliť tak, že deväť z desiatich detí sa môže v autosedačke udusiť.
Článok necituje žiadne publicistické zdroje, nieto ešte odborné či vedecké publikácie. Len rozpráva príbeh jedného dieťaťa, ktorému sa po dlhšom pobyte v autosedačke zhoršil zdravotný stav.
Rozhodli sme sa pozrieť sa na zúbok téme autosedačiek a prísunu kyslíku vzduchu a riziku úmrtia pri sedení v autosedačke.
Je autosedačka riziko?
Článok opisuje príbeh trojtýždňovej dcérky Harper, ktorá mala po dlhšom čase strávenom v autosedačke problémy s dýchaním.
"Po tom, čo ju vybrali z auta a priniesli ju domov, zistili, že má modré pery, jej čeľuste boli pevne stisnuté a z úst a nosa jej vychádzala pena," píše sa v článku.

Viaceré zdroje citujú štúdiu, podľa ktorej môže pobyt v autosedačke spôsobiť mierne sťaženie dýchania v 20 percentách novorodencov - to však zďaleka neznamená, že pätine detí hrozia v autosedačke tragické následky.
Štúdie obyčajne vychádzajú z tvrdenia, že ohrozené sú v prvom rade predčasne narodené deti a deti s vrodenými poruchami. Riziko pretrváva približne do šiestich mesiacov veku dieťaťa, potom sa úplne stráca.