HANOJ, FRANKFURT. Keď sa na scéne objaví nová automobilka, vždy prichádza so smelými plánmi a my, ako milovníci áut, jej zvykneme držať palce.
Presadiť sa na zabehnutom trhu totiž nie je ľahké. So záujmom vždy sledujeme, či sa úspech dostaví alebo príde rýchly pád.
Jedným z najnovších prírastkov vo svete automobilov je značka VinFast z Vietnamu. Nepôjde pritom o výrobcu malosériových športiakov, práve naopak - VinFast chce v roku 2025 vyrábať pol milióna áut ročne, z toho polovicu pre zahraničný trh.
Znie to ako nereálny cieľ? Predpoklady na úspech sú a zatiaľ celkom vysoké. Kde sa teda vietnamská automobilka vzala a kto za ňou stojí?
VinFast je ďalším zrnkom z obrovskej investičnej skupiny Vingroup, pod ktorú v súčasnosti patrí 48 značiek. Jej zakladateľom je podnikateľ Phạm Nhật Vượng, ktorý za 25 rokov vo Vietname vybudoval silné impérium.
Od instantnej polievky k autám

Vượng svoj prvý biznis odštartoval hneď po štúdiu v Moskve, keď v roku 1993 na Ukrajine založil spoločnosť Technocom, ktorá sa rýchlo stala lídrom vo výrobe instantných polievok a cestovín pod značkou Minvina.
Pred ôsmimi rokmi Vượng predal Minvinu potravinárskemu gigantu Nestlé za 150 miliónov dolárov a začal investovať v domácom Vietname.
Najbohatšiemu mužovi vo Vietname hrala do karát rýchlo sa rozvíjajúca ekonomika v krajine, a tak dnes investičná spoločnosť Vingroup úspešne operuje v oblasti developmentu, školstva, zdravotníctva, či zábavných parkov.
Spolupráca so skúsenými
V portfóliu jej však zatiaľ chýbal automobilový priemysel. Ako to už pri nováčikoch v automobilovom priemysle chodí, využívajú spoluprácu so zabehnutými spoločnosťami.
VinFast sa preto dohodol s General Motors na strategickej spolupráci a prevzal továreň v meste Hanoi, kde sa vyrábajú Chevrolety a v minulosti aj u nás známe autá Daewoo. Na vývoji vietnamských áut sa podieľajú aj nemecké spoločnosti, ako BMW, Siemens, Bosch, Durr, či Schuler.