Moderné vozidlá majú celú plejádu bezpečnostných prvkov, ale na čo sú im. Veľa nezmôžu. Základom je kontakt vozidla s vozovkou. Zabezpečujú ho pneumatiky, ktoré ak v krízovej situácii zlyhajú, zachraňovať to musia bezpečnostné pásy a airbagy, nebodaj nemocnica.
Význam pneumatík narastá vo chvíli, keď sa auto ocitne mimo ideálneho asfaltového povrchu a musí sa vyrovnať so snehom či vrstvou poľadovice.
Ak je zle obuté, je jedno, ako luxusnú výbavu máte vo vozidle. Bezpečné je len do tej miery, ako bezpečné má pneumatiky.
Obúvajte vždy správnu veľkosť
Obuť vhodnú veľkosť je základom bezpečia na letné aj zimné vozovky. Ako prvé sa preto pozrite do veľkého technického preukazu, kde vyčítate základné údaje pre výber správnych pneumatík. Keďže mnoho vodičov svoj techničák nečíta, ľahko sa môže stať, že jazdia na pneumatikách, ktoré znižujú bezpečnosť celého auta. Všímať si totiž netreba len rozmer.
„Dôležité je dodržiavať správne rozmery pneumatiky. To zahŕňa veľkosť pneumatiky, jej šírku, výšku, veľkosť disku, ale aj rýchlostný a záťažový index pneumatiky. Niektoré autá majú len jediný vhodný rozmer, pri iných sú uvedené aj rôzne varianty,“ hovorí Daniel Miklóši zo spoločnosti Autoporadca.
„Variabilita možností sa prejavuje práve na zimných pneumatikách. V niektorých prípadoch môžu autá na zimu prejsť na menšie kolesá, aby pneumatika nebola tak nízka a tvrdá. V zime sa hodí vyšší profil, aby pneumatika lepšia pracovala s priľnavosťou. Smerodajný je však technický preukaz,“ dodáva Miklóši.

Tlak v pneumatikách pravidelne kontrolujte
Aj tá najlepšia pneumatika môže zlyhať na ľudskom faktore a nepozornosti vodiča. Najmä ak si myslí, že pneumatiky stačí dvakrát v roku vymeniť a tým sa starostlivosť o ne končí. Opak je pravdou. Pneumatika je konštruovaná na istý tlak pri istej záťaži.
„Ak sa jazdí s podhustenou alebo prehustenou pneumatikou, optimálne jazdné vlastnosti sa znižujú. Podhustená je príliš mäkká, v zákrutách nedrží presne stopu a rýchlejšie sa opotrebuje. Po prehustení stráca časť kontaktnej plochy a ide len po stredovej časti, čiže jej bočné časti nepriliehajú,“ hovorí Mikóši. Parametre správneho nahustenia sú uvedené priamo na automobile, obvykle na vnútornej strane dvierok k palivovej nádrži.
Ak nemáte auto so senzorom tlaku pneumatík, Miklóši radí raz za mesiac, najneskôr raz za dva mesiace, tlak v pneumatikách skontrolovať manuálne. „Kontrola tlaku je otázka možno jednej minúty, ale môže zachrániť život,“ dodáva.

Stavte na sezóne pneumatiky
Pneumatiky možno rozdeliť na tri skupiny. Zimné, letné a celoročné. Z pohľadu ekonomiky by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ideálnym riešením sú celoročné pneumatiky. Miklóši však hovorí, že zdanie klame.
„Univerzálne celoročné pneumatiky neodporúčam. Dôvodom je rozdiel v technológii výroby. Letné pneumatiky sú konštruované na vyššie rýchlosti a zohriaty asfalt, zimná má lepšie trakčné schopnosti na snehu, rýchlejšie odstraňovanie snehu z lamiel a podobne. Pri univerzálnych nie je možné zohľadniť špecifiká období,“ vysvetľuje.
To znamená, že celoročná pneumatika nebude mať špičkové vlastnosti na rozpálenom asfalte ani na snehu, čiže nebude príliš bezpečná ani vtedy, ani vtedy.
S tým súvisí aj najdôležitejší parameter, na ktorý majú pneumatiky dosah a ním je brzdná dráha. Napríklad pri brzdení v rýchlosti 80 kilometrov za hodinu je brzdná dráha od 80 do 150 metrov. Tento rozptyl určujú práve pneumatiky. Je to priepastný rozdiel, keďže niekedy medzi nehodou a šťastným koncom rozhoduje pol metra.

„Je vhodné si na zimu aj leto vyberať pneumatiky vzhľadom na to, aby plne podporovali asistenčné bezpečnostné systémy auta, aby boli spoľahlivé a vytvárali pre konkrétne obdobie tie najlepšie jazdné vlastnosti,“ hovorí Magda Nagy zo spoločnosti Continental Barum.
Pri výbere tých správnych pneumatík môžu pomôcť aj nezávislé testy v magazínoch alebo testy nemeckého automobilového klubu ADAC, ktorý sa pravidelne venuje testovaniu pneumatík.
„Nezávislé testy dokážu vodiča zorientovať v tom, čo potrebuje. Či už vyberá správny dezén do hôr, alebo na zimnú jazdu po meste. Dokážu mu ukázať, ktoré pneumatiky mali najlepšie brzdné vlastnosti v konkrétnych situáciách aj na snehu a ľade, ktoré zaisťujú najlepšiu bezpečnosť v zasneženej zákrute a podobne," hovorí Nagy.

Na lacných pneumatikách neriskujte ani meste
Kupovať najlacnejšie pneumatiky je hazard s vlastným životom. Miklóši odrádza od najlacnejších riešení nie preto, aby ľudia minuli na pneumatiky viac, ale aby nevyhadzovali peniaze za niečo, čo v konečnom dôsledku predstavuje riziko
„Mnoho vodičov si hovorí, že jazdia iba po meste a na to stačia aj lacné čínske pneumatiky. Aj v meste je však potrebné často a niekedy dosť razantne brzdiť. Pretože čo ak niekto vybehne z vedľajšej cesty? Alebo pri škole skočí do cesty dieťa. Je kľúčové, či s dobrými gumami zastavíme na desiatich metroch a s nekvalitnými na dvadsiatich. To rozhoduje, či dieťa zrazíme, alebo nie,“ odkrýva Miklóši.
Je potrebné uvedomiť si, že v cestnej premávke nie je vodič, ktorý jazdí bezpečne jediným účastníkom. Napokon je dôkazom aj každoročný nárast nehodovosti, ktorý prichádza s prvým snehom.
Lacné pneumatiky nemajú vylepšené jazdné vlastnosti, nemusia mať takú presnosť, sklon lamiel ani dezén a nie sú vyvíjané s ohľadom na špecifické podmienky. No Miklóši hovorí, že už aj v strednej cenovej hladine pneumatika môže fungovať veľmi dobre.
„Minimálne stredná trieda je to, čo zabezpečuje vhodné jazdné vlastnosti. Najvyššia trieda už, samozrejme, výraznejšie zohľadňuje kvalitu, hlučnosť a celkový komfort jazdy.“

Podriaďte výber aj výkonu a teplote
Pri výbere pneumatík je potrebné zohľadniť aj fakt, či máte pod kapotou množstvo koní, ktoré treba skrotiť, alebo máte bežné rodinné auto. Pneumatika totiž prenáša celú silu motora na vozovku a musí byť pripravená na správanie sa vysoko výkonného športového auta.
„Výkonné autá majú väčšie kolesá aj brzdy a potrebujú kvalitnejšiu pneumatiku, pretože samotný výkon motora a krútiaci moment je potrebné preniesť priamo na cestu. To zohľadňujú pneumatiky konštruované na vyššie výkony,“ hovorí Nagy.
Potreba zmeniť pneumatiku pri prenose sily motora na vozovku sa však neprejavuje až s prvým snehom, ale na prezúvanie je potrebné myslieť už vtedy, ak priemerná denná teplota klesne pod sedem stupňov Celzia. To je čas, kedy už kone pod kapotou potrebujú zimné podkovy.
Sledujte životnosť pneumatík
Pri otázke spoľahlivosti pneumatík vstupuje do hry aj ich životnosť. Vodiči obvykle sledujú hĺbku dezénu. No aj v prípade, že jazdíte málo a dezén je stále v kondícii, je potrebné zohľadniť aj celkovú živnosť samotnej pneumatiky.
„Bezpečne jazdiť je možné na pneumatikách do desať rokov od ich prvého obutia. Po desiatich rokoch je lepšie ich vymeniť, aj keď nie je vidieť opotrebenie. Môžu mať už znížené jazdné vlastnosti,“ hovorí Nagy.
Pneumatika totiž začína starnúť v momente obutia. Do piatich rokov sú pri správnom skladovaní kvalitné pneumatiky stále ako nové. Sú do nich pridávané látky, ktoré spomaľujú starnutie materiálov. No v okamihu natlakovania, kontaktu s vozovkou, silným slnkom a znečistením sa začína odvíjať ich desaťročná životnosť. Nepodceňujte ju.

Tento článok vám prináša Continental.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Marek Mittaš pre Continental