WASHINGTON D.C., BRATISLAVA. Nie je žiadnou novinkou, že elektromobily Tesla patria v testoch Amerického úradu pre bezpečnosť premávky (NHTSA) k najlepšie hodnoteným.
Iba pred niekoľkými týždňami získal Model 3 plný počet hviezdičiek v nárazových testoch, rovnako ako pred ním Model X a Model S.
Okrem plného počtu hviezd si tieto automobily môžu pripísať ďalší úspech. NHTSA totiž Model 3 vyhlásila za auto s najnižším rizikom zranenia posádky.
V štatistike najbezpečnejších vozidiel testovaných od roku 2011 sa tak zaradil na prvé miesto, v tesnom závese sú Model S a Model X.

Pri ostro sledovaných správach o nehodách spôsobených samočinným riadením ide o veľmi dobrú správu pre spoločnosť a reputáciu jej produktov. Vďaka čomu sú ale Tesly pri náraze také bezpečné?
Dôvodov je hneď niekoľko a vyplývajú z konštrukcie automobilu, ktorý bol od začiatku navrhovaný čisto ako elektromobil.
Jedným z nich je umiestnenie najťažších komponentov blízko k ťažisku vozidla, vďaka čomu má mimoriadne nízky moment zotrvačnosti.
Najťažšie sú batérie, ktoré sú umiestnené v podlahe vozidla. Vďaka tomu má Model 3 aj veľmi nízko položené ťažisko, čo minimalizuje riziko prevrátenia.
Ďalšou výhodou plynúcou z konštrukcie elektromobilu je deformačná zóna v prednej časti. Kým v tradičnom automobile je pri čelnom náraze motor tlačený smerom ku kabíne, Tesla využíva voľný priestor na pohltenie energie nárazu.
Tieto výhody sú samozrejme skombinované s tradičnými prostriedkami ako sú pásy, airbagy a dobre navrhnutá konštrukcia karosérie.
Tesle sa tak podaril nevídaný kúsok a všetky tri modely v ponuke sa zaradili na absolútnu špičku v bezpečnosti.